Pro uchazeče na VŠ

Základní pojmy ve vysokém školství

Vysoké školství je plné různých terminologických výrazů a také často cizích, pro řadu studentů možná dosud neznámých, slov. Rozhodli jsme se proto pro vás vybrat ty, se kterými se během studia setkáte asi nejčastěji, abyste se pak mohli v novém prostředí co nejrychleji zorientovat.

číst více

Jak vybrat tu správnou vysokou?

Práva, nebo matematiku? V Praze, či v Ostravě? A kombinovaně, nebo prezenčně…? I takové otázky probíhají většině uchazečů hlavou, než nakonec zapíšou konkrétní název oboru a školy do příslušných kolonek v přihlášce. Pokud řešíte podobný problém, jako vodítko vám však může posloužit několik následujících bodů, které by mohly alespoň částečně vaše rozhodování usnadnit.

číst více

Podmínky studia na vysokých školách v České republice

Když si chcete koupit knihu přes internet, když nastupujete do zaměstnání a nebo třeba jen pokud se chystáte do divadla, je vždycky dobré si předem zjistit, jaká jsou na daném místě a v dané situaci vaše práva a povinnosti. A nejinak byste se měli poučit, pokud se právě chystáte nastoupit na některou z našich vysokých škol či univerzit – určitě se vám to bude hodit.

číst více

Studium v cizím jazyce na českých vysokých školách

S rostoucím počtem cizinců na našich školách i díky stále kvalitnější jazykové výbavě českých studentů začínají tuzemskou nabídku vzdělávacích oborů obohacovat i ty, které se celé vyučují v cizím jazyce. Kromě vysokoškolského vzdělání tak navíc studentům umožňují získat jistotu v použití cizího jazyka ve vlastním oboru, což jistě ocení i budoucí zaměstnavatelé.

číst více

Studenti se speciálními vzdělávacími potřebami

Rovnost přístupu ke vzdělání je u nás dána mimo jiné Listinou základních práv a svobod a vyloučeni by z ní rozhodně neměli být ani studenti se zdravotním postižením. S jakými právy, povinnostmi a možnostmi je jejich studium na našich vysokých školách spjato a kde mohou hledat související informace, to už poradí následující článek.

číst více

Jak vyplnit přihlášku na vysokou

Podání přihlášky ke studiu je úvodním, zato velmi zásadním bodem v rámci celého přijímacího řízení na vysokou školu, a její správné a pravdivé vyplnění tedy určitě není radno podcenit. V následujícím přehledu vám poradíme, jak na to. Pozn. Článek byl 11. 1. 2012 aktualizován (kav).

číst více

Příprava na přijímací zkoušky

Při přípravě na přijímací zkoušky určitě hraje svou roli pročtení literatury a dalších studijních materiálů, které doporučuje sama vámi zvolená vysoká škola. Cenné body vám ale mohou přinést i další okolnosti, třeba různé zkušební testy, dosavadní úspěchy v soutěžích a nebo také jen prosté, zato včasné a pečlivé prostudování podmínek přijetí.

číst více

Průběh přijímacích zkoušek

Jsou chvíle, kdy se čas řítí jako voda. Ale jsou také chvíle, kdy může připomínat spíš rozbouřenou řeku – třeba tehdy, blíží-li se den přijímací zkoušky. A protože jsme si vědomi stoupající nervozity i roztržitosti, která je s tímto dnem D mnohdy spjata, přinášíme vám ucelený přehled toho, na co vše byste se před zkouškami měli připravit a co byste určitě neměli zapomenout doma.

číst více

Přijetí na VŠ: co dál?

Každým tolik očekávané oznámení o přijetí ke studiu ještě neznamená skvělou příležitost usnout na vavřínech. Naopak – právě teď se totiž roztáčí kolotoč běžných vysokoškolských záležitostí, které počínají zajištěním ubytování, pokračují zápisem a tvorbou rozvrhu a samotným docházením na přednášky zdaleka nekončí…

číst více

Sociální záležitosti studia

Co všechno je třeba si promyslet, než si podáte přihlášku na vysokou? Že to na prvním místě asi bude obor, který ovlivní i vaše budoucí povolání, je zřejmé. Neměli byste ale zapomenout ani na další záležitosti, které by vám při jejich nedostatečném zvážení mohly vaše studijiní léta nechtěně zkomplikovat.

číst více