První ročník – krátká euforie a tvrdý boj o přežití

Obecně se má za to, že tradiční české univerzity (Karlova, Masarykova, ČVUT) poskytují kvalitní vzdělání prověřené staletími a doložené řádkou titulů před jmény akademických pracovníků ve vedoucích funkcích. Pravdou je, že při nástupu do zaměstnání titul z „Karlovky“ něco znamená, ale stále více platí, že v konečné fázi půjde nejen o znalosti, ale také o zájem o vystudovaný obor, neboli touhu se dále vzdělávat a leccos tomu obětovat. Bohužel v mamutích výrobnách mozků dostává právě motivace ke studiu asi nejvíc na frak.

Ohlédnutí prváka

Tramtadadá, tramtadadáá, mám to za sebou! Skončilo zkouškové období, začaly prázdniny. Celkem jsem v obou semestrech prvního ročníku studia na FSS MU navštívil 21 kurzů, úspěšně složil 4 zkoušky, získal 15 zápočtů, za což jsem obdržel přes 90kreditů…

číst více

Jak to vypadá na kolejích

Dostat se na vysokou školu je jedna věc, pokud ale nemáte školu v místě bydliště, vyvstane hned další obtíž – sehnat ubytování. Tradičně v polovině září všechny univerzitní metropole zaplaví příval studentů zoufale shánějících místo kde složit hlavu. Přidělení kolejí pro dojíždějící totiž vůbec není samozřejmostí.