Zlevněné studentské jízdné začne platit od září

15. 8. 2018 | Aktuality

Od 1. září budou moci všichni studenti začít uplatňovat slevu 75 procent na jízdu vlaky a linkovými autobusy. Vysokoškoláci ve věku od 18 do 26 let se pro získání slevy budou muset prokazovat platným ISICem či jiným studentským dokladem. Sleva bude platit pouze po České republice a nebude se vztahovat na městskou hromadnou dopravu.

 

Avizované zlevněné jízdné mělo začít platit už od letošního června. Kvůli protestům krajů, které na změnu nebyly připraveny, se však termín přesunul až na září. Zlevněné jízdné zafinancuje stát z nedočerpaných prostředků v rozpočtu.

 

Kromě krajů se proti zavedení slev vyjádřili i někteří studenti. Nelíbilo se jim, že by měly být dotovány mimo jiné i z financí Ministerstva školství (psali jsme zde). Po schůzce s premiérem Andrejem Babišem se ale hlavní organizátor protestů, studentská iniciativa Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním rozhodla plánovaný termín červnové demonstrace odložit a neurčito.

 

Podle informací inciativy premiér totiž přislíbil, že na školství hodlá přidat 30 miliard korun. Jisté to však bude, až jakmile bude hotový rozpočet pro následující rok. To by mělo být nejpozději na konci září. Iniciativa tak nevylučuje další případné protesty.

 

Už s jistotou však budou od 1. září nejen vysokoškoláci cestovat za zlomek ceny. Slevu mohou uplatnit všichni žáci a studenti od šesti let a důchodci nad 65 let. O své peníze nepřijdou ani majitelé slevových průkazů Českých drah. Ty začnou od 1. září cestujícím vyplácet peníze, které již díky 75procentní slevě nevyčerpají.

 

Společně se státními dopravci budou slevu poskytovat i ti soukromí. Například na stránkách RegioJetu se už nyní můžete podívat, na kolik přesně vás vyjde od září zlevněná jízdenka.

 

Zdroje: TN.cz, Novinky.cz

Další články k tématu

Levnější jízdné zaplatí i Ministerstvo školství. Nepřípustné, bouří se studenti

Levnější jízdné zaplatí i Ministerstvo školství. Nepřípustné, bouří se studenti

Plánovaná sleva na jízdném vyvolala vlnu kritiky jak od školských institucí, tak od samotných studentů, kterých by se snížení ceny vlakových a autobusových jízdenek o 75 procent mělo přímo týkat. Kritici poukazují zejména na to, že peníze půjdou na úkor provozu škol a budou chybět i v podpoře rozvoje vědecké činnosti. Ministerstvo školství mládeže a tělovýchovy …

číst více
Jak naplno využít všechny výhody ISIC karty

Jak naplno využít všechny výhody ISIC karty

Taky svou ISIC kartu vytahujete z peněženky jen při návštěvě kina, nebo když se čistě náhodou vyskytnete v blízkosti nějaké kulturní památky? Pak věřte, že ji využíváte jen asi z 5 %. Změňte to a vymáčkněte z ISICa maximum! 1)      ZÁBAVA – to jsou kina, muzea, památky, koupaliště, zoo, hudební festivaly a mnoho dalšího. Všude, kde nabízejí možnost zaplatit …

číst více
Velký přehled: Kdy a kde budou mít studenti dopravu zdarma?

Velký přehled: Kdy a kde budou mít studenti dopravu zdarma?

Od soboty platí po celé ČR 75 procentní sleva pro seniory a studenty na vnitrostátní spoje. To ale není jediná výhoda, kterou mohou od září středoškoláci a vysokoškoláci uplatnit. Některé kraje se totiž chystají zlevnit i městkou hromadnou dopravu, jinde budou studenti moci cestovat dokonce úplně zdarma.   Zdarma po středních Čechách   Všichni studenti …

číst více