Zavádění nového školského zákona provázejí nejasnosti

5. 1. 2005 | Aktuality

Od začátku ledna začal platit nový školský zákon. Jeho zavádění do praxe však hned zpočátku provázejí problémy a komplikace. Ministerstvo školství totiž nedodalo související předpisy a vyhlášky.

Učitelé, kteří dříve platili ve školních jídelnách tolik co děti, teď jedí mnohdy na dluh. Nikdo totiž neví, kolik mají doplácet a zda rozdíl doplatí zaměstnavatel či nikoli. Dalším problémem je podoba vysvědčení. Podle nového zákona na něm zřejmě nebudou uvedena rodná čísla žáků, která jsou v případě stejných jmen spolehlivou identifikací. Také není jasné, zda má vysvědčení obsahovat i slovní formu hodnocení. Na některých školách tak děti v pololetí dostanou nejspíše pouze výpis. Na kompletní vysvědčení si počkají až do konce školního roku.

S otazníky se v souvislosti se školským zákonem potýkají i mateřské školy. Pětileté děti by měly mít školku zadarmo, kdo ale chybějící peníze doplatí, zatím není známo. Podobné nejasnosti provázejí i financování družin.

Jak uvedla mluvčí ministerstva školství Michaela Lagronová, zpoždění v přípravě a rozesílání předpisů či vyhlášek zapříčinilo pozdní přijetí zákona. Za pár týdnů by ale všechno mělo být v pořádku.