Žákovské jízdné od září 2004 na scéně

1. 4. 2004 | Aktuality

Vyplácení příspěvků na dopravu nahradí od září žákovské jízdné. Platit bude jak na železnici, tak v linkové autobusové dopravě. Díky této slevě zaplatí děti do 15 let 37,5 procent z plné ceny. Studujícím lidem do 26 let toto jízdné přinese slevu jedné čtvrtiny z celkové ceny, zaplatí tak 75 procent běžného jízdného. Po dobu letních prázdnin ale nebudou mít mladí na tyto slevy nárok. Příspěvek na dopravu se během letních prázdnin nevyplácí, nebude tedy ani žákovské jízdné. Stát bude levnější jízdné dopravním společnostem kompenzovat ze státního rozpočtu. Technicky by na přechod k používání žákovského jízdného mělo být vše připraveno. Otazník však visí nad otázkou dostatku či nedostatku finančních prostředků. Odhadnout kolik studentů těchto výhod využije je totiž velmi složité, protože příspěvek na dopravu mohl být nárokován pouze studenty z rodin se slabšími příjmy. Na žákovské jízdné ale budou mít nárok všichni. V reakci na tyto připravované změny České dráhy od 1. dubna přestávají prodávat nové Junior pasy – ISIC. Staré však zůstávají v platnosti beze změn. Stejně tak bude i nadále v platnosti Junior pas (v ceně 700 Kč/ rok), který je určen všem mladým do 26 let, ne pouze studentům.

Zdroj: www.financninoviny.cz