Zájem o Erasmus letos vzroste, věří organizátoři

27. 9. 2021 | Studium v zahraničí

mezinárodní výjezdy ErasmusKvůli pandemii koronaviru celkový počet studijních a pracovních výjezdů v rámci programu Erasmus klesl o tisíce. Předběžné odhady však naznačují, že zájem o vycestování by mohl opět vzrůst. Přispět by k tomu mohly i on-line kurzy.

„Pandemie se na mezinárodních výjezdech podepsala velmi výrazně. Ale myslím si, že vzrostla chuť institucí spolupracovat on-line formou,“ popsala ředitelka Domu zahraniční spolupráce, organizátora Erasmu, Dana Petrová. „Na to cílí nový program, protože asi nikdy nebudeme ve stavu, kdy bude většina studentů chtít vyjet do zahraničí. Budou moci ale třeba 14denní pobyt doplňovat on-line výukou. To přitáhne více lidí,“ doplnila Petrová.

V minulém školním roce se uskutečnilo jen 17 tisíc výjezdů do zahraničí. Před pandemií to bylo o šest tisíc víc. Koordinátoři Erasmu odhadují, že v tomto školním roce by se mohlo konat aspoň 93 procent plánovaných výjezdů univerzitních studentů.

„Propad byl dán tím, že některé státy nebyly ve stavu přijímat zahraniční studenty. A pak byla část studentů, kteří se báli, nebo se báli jejich rodiče. Byla obava, jak by si tam poradili,“ vysvětlila Petrová. Někteří studenti nechtěli vyjet také proto, že by většinu svého času v zahraničí museli strávit zavření na kolejích kvůli lockdownům.

Podle Petrové na situaci zareagovala Evropská komise včas tím, že zrealizovala aspoň on-line výuku. Erasmus se tak úplně nezastavil jako třeba americký program Fullbright.

Od roku 1998, kdy se Česká republika připojila k Erasmu, program využilo 115 tisíc vysokoškoláků, 43 tisíc středoškoláků, 42 tisíc vysokoškolských vyučujících a 43 tisíc vyučujících na nižších vzdělávacích vstupních.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Erasmus dal světu miliardu dětí. Co ještě jste o programu nevěděli?

Erasmus dal světu miliardu dětí. Co ještě jste o programu nevěděli?

Program Erasmus umožňuje již od osmdesátých let minulého století studentům v evropských zemích vycestovat a získávat zkušenosti. Od roku 2014 byl program „vylepšen“ na Erasmus+. Díky tomu se teď do programu mohou zapojit také například učitelé nebo jiní odborníci na vzdělání. Evropská komise nyní odhalila 10 faktů, které jste o Erasmu nejspíš nevěděli. Pár studentů, desítka …

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Pandemie koronaviru měla v uplynulém roce zásadní dopad na cestování. Omezení se dotkla i studentů, kteří chtěli vyjet studovat do zahraničí. Oproti původnímu počtu přihlášených v zimním semestru na domluvený pobyt v rámci programu Erasmus vyjela jen polovina vysokoškoláků. Třetina z přihlášených pobyt zrušila a zbytek studentů odjezd odsunul na pozdější dobu. Stejně tak došlo k poklesu počtu zahraničních studentů …

Motivační dopis jako vstupenka na Erasmus. Vyhněte se emocím a mějte ty správné důvody

Motivační dopis jako vstupenka na Erasmus. Vyhněte se emocím a mějte ty správné důvody

Vypadá to jako kdyby se svět kolem zastavil. Školy, restaurace a obchody jsou zavřené a kvůli koronaviru jsou omezené také cesty do zahraničí. Program Erasmus však funguje dál a vy se teď můžete hlásit na podzimní semestr, kdy už snad bude situace lepší a opatření se rozvolní. Teď vás čeká spousta administrativy kolem přihlášek a …