Zájem o Erasmus letos vzroste, věří organizátoři

27. 9. 2021 | Studium v zahraničí

mezinárodní výjezdy ErasmusKvůli pandemii koronaviru celkový počet studijních a pracovních výjezdů v rámci programu Erasmus klesl o tisíce. Předběžné odhady však naznačují, že zájem o vycestování by mohl opět vzrůst. Přispět by k tomu mohly i on-line kurzy.

„Pandemie se na mezinárodních výjezdech podepsala velmi výrazně. Ale myslím si, že vzrostla chuť institucí spolupracovat on-line formou,“ popsala ředitelka Domu zahraniční spolupráce, organizátora Erasmu, Dana Petrová. „Na to cílí nový program, protože asi nikdy nebudeme ve stavu, kdy bude většina studentů chtít vyjet do zahraničí. Budou moci ale třeba 14denní pobyt doplňovat on-line výukou. To přitáhne více lidí,“ doplnila Petrová.

V minulém školním roce se uskutečnilo jen 17 tisíc výjezdů do zahraničí. Před pandemií to bylo o šest tisíc víc. Koordinátoři Erasmu odhadují, že v tomto školním roce by se mohlo konat aspoň 93 procent plánovaných výjezdů univerzitních studentů.

„Propad byl dán tím, že některé státy nebyly ve stavu přijímat zahraniční studenty. A pak byla část studentů, kteří se báli, nebo se báli jejich rodiče. Byla obava, jak by si tam poradili,“ vysvětlila Petrová. Někteří studenti nechtěli vyjet také proto, že by většinu svého času v zahraničí museli strávit zavření na kolejích kvůli lockdownům.

Podle Petrové na situaci zareagovala Evropská komise včas tím, že zrealizovala aspoň on-line výuku. Erasmus se tak úplně nezastavil jako třeba americký program Fullbright.

Od roku 1998, kdy se Česká republika připojila k Erasmu, program využilo 115 tisíc vysokoškoláků, 43 tisíc středoškoláků, 42 tisíc vysokoškolských vyučujících a 43 tisíc vyučujících na nižších vzdělávacích vstupních.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Na Erasmus odjela na podzim jen polovina přihlášených studentů

Pandemie koronaviru měla v uplynulém roce zásadní dopad na cestování. Omezení se dotkla i studentů, kteří chtěli vyjet studovat do zahraničí. Oproti původnímu počtu přihlášených v zimním semestru na domluvený pobyt v rámci programu Erasmus vyjela jen polovina vysokoškoláků. Třetina z přihlášených pobyt zrušila a zbytek studentů odjezd odsunul na pozdější dobu. Stejně tak došlo k poklesu počtu zahraničních studentů …

číst více
Erasmus v Británii po brexitu: Co čeká stávající studenty a jak to bude s výjezdy v budoucnu?

Erasmus v Británii po brexitu: Co čeká stávající studenty a jak to bude s výjezdy v budoucnu?

Velká Británie k 1. lednu 2021 definitivně opustila Evropskou unii. Zkomplikuje se tím obchodování s ostrovní zemí a složitější bude také cestování. Ještě do září můžete Británii navštívit pouze s občanským průkazem, poté už bude nutný pas. Situace se mění také pro studenty, kteří by chtěli vyjet do země studovat. Co čeká stávající studenty na Erasmu ve …

číst více
Motivační dopis jako vstupenka na Erasmus. Vyhněte se emocím a mějte ty správné důvody

Motivační dopis jako vstupenka na Erasmus. Vyhněte se emocím a mějte ty správné důvody

Vypadá to jako kdyby se svět kolem zastavil. Školy, restaurace a obchody jsou zavřené a kvůli koronaviru jsou omezené také cesty do zahraničí. Program Erasmus však funguje dál a vy se teď můžete hlásit na podzimní semestr, kdy už snad bude situace lepší a opatření se rozvolní. Teď vás čeká spousta administrativy kolem přihlášek a …

číst více