Vysoké školy si příští rok polepší o dvě miliardy

25. 9. 2018 | Aktuality

Vláda minulý týden schválila historicky nejvyšší státní rozpočet. Ministerstvo školství by tak příští rok mělo hospodařit s více než 205 miliardami korun.

 

Část peněz půjde na navýšení platů učitelů a nepedagogických pracovníků. Učitelům od ledna příštího roku vzrostou platy o 15 procent, kuchařky, školníci a další zaměstnanci škol dostanou o 10 procent víc peněz oproti letošku.

 

„Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat podstatné navýšení platů učitelů, přiblížíme se tak deklarovanému cíli vlády, a to 45 tisíc korun průměrného platu pedagoga,“ uvedl po jednání vlády ministr školství Robert Plaga.

 

Do rozpočtu vysokých škol pak přibydou skoro dvě miliardy. Původní návrh přitom počítal s 1,8 miliardou korun. Naopak vysoké školy žádaly miliardy tři, svůj požadavek poté ale zmírnily. Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zhodnotil finální částku jako rozumný kompromis.

 

„Kromě (této sumy) budu ještě na jednání vlády dle domluvy s ministrem školství navrhovat i další navýšení střednědobého výhledu pro vysoké školy, a to o jednu miliardu korun v roce 2020 a o dvě miliardy korun v roce 2021,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

 

Celkový rozpočet ministerstva školství sestává jak z peněz státu a samotného rezortu, tak i z podílu Evropské unie.

Další články k tématu

On-line veletrh VysokéŠkoly.cz je tu! Klikni na tu pravou školu

On-line veletrh VysokéŠkoly.cz je tu! Klikni na tu pravou školu

Vyberte si to správné místo pro vaši budoucnost!  Právě teď je ten pravý čas rozhodnout se, na jakou vysokou školu se budete hlásit. Tu nejlepší školu pro vás najdete on-line na veletrhu VysokéŠkoly.cz. V unikátním virtuálním prostoru se setkáte se zástupci škol, poznáte budoucí místo svého studia a pokud zatím úplně tápete, zjistíte zde také, jaký …

číst více