Velký přehled: Kde oslavit 100 let republiky?

28. 10. 2018 | Aktuality

Průzkum ukázal, že mladí lidé mají o 28. říjnu dost nízké povědomí. Abychom přispěli svou troškou do mlýna, připravili jsme pro vás historické okénko do časů první republiky. A když už o tom svátku budete vědět vše podstatné, musíte ho i řádně oslavit. Třeba na některé z akcí pořádaných českými univerzitami, o kterých se dočtete v našem přehledu.

 

Na otázku, co se stalo 28. října 1918, dokáže podle průzkumu České televize odpověď pouze 38 % mladých lidí. Ostatní nevědí vůbec nebo si vzpomenou až po nápovědě. Tak si pojďme tento slavný den trochu připomenout. S koncem první světové války bylo jasné, že Rakousko-Uhersko jako monarchistický státní útvar již nemůže dále existovat. Jednotlivé národy chtěly svou vlastní nezávislost a především demokracii. Dne 28. října 1918 se delegace v Ženevě dohodla na tom, že československý stát bude republikou, prezidentem se stane Tomáš Gariggue Masaryk a předsedou vlády Karel Kramář. Ještě téhož dne byl vydán vůbec první zákon v našich samostatných dějinách, zákon o zřízení samostatného československého státu. Přesné vymezení hranic naší republiky proběhlo až později v rámci versailleského mírového systému.

 

Letos tedy naše republika slaví 100 let od svého vzniku. Oslavy to budou bujaré, neboť nám mají přiblížit, co přesně se tehdy událo a jak významný je tento den pro náš národ a naši vlast. Slavit se bude ve všech koutech naší země, takže si můžete vybrat z řady koncertů, výstav, speciálních expozic a průvodů. Jeden z těch nejzajímavějších projde v neděli Evropskou ulicí v Praze. Vojenský průvod bude čítat 2000 vojáků a 200 kusů vojenské techniky.

 

Slavit se bude také na vysokých školách. Pražská Univerzita Karlova o víkendu otevře své dveře veřejnosti. Na komentovaných prohlídkách v Karolinu a na některých fakultách se návštěvníci budou moci dozvědět něco o tom, jak univerzita vypadala za první republiky i jak ji ovlivnila normalizace. Brněnská Masarykova univerzita uvede v premiéře film hovory s TGM. Studenti Masaryčky se v den výročí také pokusí překonat světový rekord složením největší mapy Československa během takzvaného Mapathonu. V Olomouci mohou už v sobotu malí i velcí otestovat své dějepisné znalosti při vědomostním kvízu organizovaném Univerzitou Palackého. Ta připravila i interaktivní fotografickou výstavu všech prezidentů České a Československé republiky a na návštěvnících je, aby „zvolili“ toho nejlepšího.

 

Pokud se rozhodnete slavit výročí v pohodlí domova nebo vám deadliny seminárek nedovolí vytáhnout paty ven, nalaďte si třeba Českou televizi, která bude 28. října vysílat řadu zajímavých dokumentů a pořadů pod názvem Toto století. Večer si pak můžete naladit živý přenos z předávání státních vyznamenání prezidentem republiky. Pokud zabrouzdáte během neděle na net, můžete se proklikávat našimi dějinami na interaktivních stránkách https://spolecnestoleti.cz. Na YouTube si pak poslechněte třeba singl k výročí 100 let založení republiky Za 100 let, který nazpívali nejznámější jména současné české hudby.

 

Zdroje: ceskatelevize.cz, rozhlas.cz, wikipedia.org, youtube.com, weby univerzit.

 

Další články k tématu

Invaze v roce 1968 pro československé studenty znamenala ztrátu budoucnosti

Invaze v roce 1968 pro československé studenty znamenala ztrátu budoucnosti

Právě dnes si připomínáme významný den naší historie. Byl to den smutný, pro mnohé tragický. 21. srpna 1968 se obyvatelé Československa probudili do země okupované vojsky Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu. Tehdy se však říkalo „bratrsky navštívené vojsky spřátelených zemí“. Celá událost měla nakonec na svědomí úmrtí více než stovky Čechů a Slováků. Letos od …

číst více