V EU pomalu vzniká společný vzdělávací prostor. Zapojily se už první české VŠ

3. 7. 2019 | Aktuality

cosorciaNový projekt Evropské unie má své první „výherce“. Jsou jimi i dvě české univerzity – brněnská Masarykova univerzita a pražská Univerzita Karlova, které se společně s dalšími desítkami škol po celé Evropě stanou součástí mini konsorcií spolupracujících škol. Jejich cílem bude usnadnit meziuniverzitní spolupráci.

Součástí každého konsorcia je několik škol, mezi nimiž se budou moci volně pohybovat studenti i akademici a vzniknou tak jakési meziuniverzitní kampusy. “Studenti, doktorandi, vědečtí pracovníci a výzkumníci budou moci sdílet své vědomosti, zkušenosti a zdroje tak, aby vytvořili společné osnovy pro rozličné obory,” uvedla komise, která konsorcia vybírala.

Do výběrového řízení se hlásilo celkem 54 konsorcií zahrnujících 300 univerzit z 28 členských států EU. V takhle nabité konkurenci uspěla Masaryčka, která se spojila s univerzitami ve Francii, Německu, Maďarsku a Itálii. Karlovka se stala součástí konsorcia s italskou, dánskou, polskou, holandskou a francouzskou školou. Tou poslední je známá Sorbonna.

„Je to velký úspěch, který ukazuje na kvalitu společně podaného projektu. Studentům to v blízké budoucnosti umožní ve spolupráci s našimi partnery získávat ještě kvalitnější vzdělání a těžit z výhod úzké mezinárodní spolupráce,“ uvedl prorektor pro internacionalizaci Masarykovy univerzity Ivan Malý.

Jednotlivá konsorcia dostanou na rozvoj spolupráce celkem pět milionů eur, které na projekt věnuje program Erasmus+. Peníze mají posloužit primárně k rozvoji mobility. Je to tak vlastně další stupeň meziuniverzitních výjezdů, které dosud zajišťoval právě Erasmus.

Vznik konsorcií je totiž součástí dlouhodobé strategie Evropské unie, jejímž cílem je do roku 2025 vybudovat takzvaný European Education Area, v němž budou moci mladí lidé maximálně využít potenciál vzdělávacích institucí a nabídku na trhu práce v celé Evropské unii ale i ve světě.

V budoucnu by to mohlo fungovat tak, že by studenti mohli různé části svého studia, ať už fyzicky nebo dálkově, absolvovat na několika institucích. Ty by měly doplňující se osnovy i výzkumná centra. Odpadlo by tak pravděpodobně zpětné uznávání předmětů, nebo nutnost dělat zkoušky na obou školách – té vaší v ČR a té v zahraniční. Navíc byste se také nemuseli omezovat jen na výběr jedné zahraniční školy.

Zdroj: muni.cz, Universityworldnews.com

 

 

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Další články k tématu

Obléknout se do barev Masarykovy univerzity můžete nově i v Telči

Obléknout se do barev Masarykovy univerzity můžete nově i v Telči

Nejenom v Brně nyní najdete obchod nabízející trička, mikiny a další merch Masarykovy univerzity. K původnímu obchodu sídlícímu v útrobách brněnského kina Scala nyní přibyl další ve 100 kilometrů vzdálené Telči. „Spuštěním Munishopu v Telči reagujeme především na poptávku našich návštěvníků. Jde ale i o prezentaci univerzitní značky v místě, které patří v letních měsících …

číst více
Masarykova univerzita v Antarktidě? Výstava 100 příběhů odhaluje zajímavosti školy

Masarykova univerzita v Antarktidě? Výstava 100 příběhů odhaluje zajímavosti školy

Výstava 100 příběhů Masarykovy univerzity, kterou škola pořádá v rámci oslav 100 let od svého založení, se nově přesunula do Univerzitního centra v Telči. Shlédnout ji můžete zdarma každý den až do konce září. V panelové expozici s vám naskytne pohled napříč roky brněnské univerzity. Narazíte tu na příběhy významných osobností, studentů i absolventů či projektů spojených s …

číst více
Masarykova univerzita bude zkoumat, jak souvisí životní styl a prostředí s nemocemi

Masarykova univerzita bude zkoumat, jak souvisí životní styl a prostředí s nemocemi

Centrum RECETOX, součást Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, se v budoucnu promění ve špičkové evropské výzkumné centrum. Zkoumat bude faktory ovlivňující zdraví i to, proč naše společnost stárne. “Za dlouhodobě rostoucím výskytem chronických onemocnění je třeba hledat kombinaci genetických a environmentálních faktorů zahrnujících sociální prostředí, životní styl jedince, výživu, pití alkoholu nebo kouření, jeho fyzickou aktivitu, …

číst více