UK zve na výstavu Druhý život Karla IV.

24. 5. 2016 | Aktuality

Univerzita Karlova zve na výstavu Druhý život Karla IV., kterou připravila spolu s Národní galerií při příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV.

Expozice představí veřejnosti řadu unikátních a dosud veřejně neprezentovaných předmětů s karlovskou tematikou, například roucho Karla IV., zapůjčené z Itálie, relikviář Sv. Jana Křtitele z poloviny 14. století, poklad sv. Eligia, bustu sv. Václava a Vojtěcha z kostela Sv. Ducha v Praze z počátku 15. století a řadu obrazů, grafik, historických listin, soch a publikací atd.

Výstava Druhý život Karla IV. nabízí pohled na proměny vnímání osobnosti Karla IV. v průběhu staletí následujících po jeho smrti. Představuje různé historické přístupy k hodnocení jeho působení jako politika a panovníka, odvíjející se od dobového a společenského kontextu (například národně-obrozenecké, nacistické či komunistické pojetí, rozdílný přístup české a německé historiografie apod.) a z dlouhodobé perspektivy se věnuje odkazu Karla IV. nejen z hlediska státnického a politického, ale také historického a kulturního.

Výstava v Křížové chodbě Karolina je pro veřejnost otevřena od 14. 5. do 31. 8. 2016, vždy út-ne od 10:00 do 18:00 hodin.

Vstup je ZDARMA a navíc bude ve stejném období ZDARMA zpřístupněna také expozice Muzea Univerzity Karlovy.

Další články k tématu

Čeští studenti chtějí překonat rekord. Plánují největší výstavu v Česku

Studenti a studentky pražské Akademie výtvarných umění (AVU) se chtějí zapsat do české knihy rekordů. V rámci projektu Je mi Ralsko plánují připravit necelou tisícovku grafických tisků, které si obyvatelé čtvrtého největšího města v Česku následně vystaví v oknech svých domů. Vernisáž se uskuteční v sobotu 23. září, kdy komise z české agentury pro zápis rekordů také vyhodnotí, […]

číst více