Ubylo brigád?

16. 11. 2004 | Aktuality

Od října již nemohou personální agentury se studenty uzavírat dohody o provedení práce, ale pouze dohody o pracovní činnosti či smlouvy o pracovním poměru. Z toho vyplývá, že brigádníci musí odvádět sociální a zdravotní pojištění. Některým firmám se proto již nevyplatí brigádníky zaměstnávat. Je těžší najít si brigádu?

Podle pracovnice personální agentury Index Plus, není možné z jednoho měsíce vyvozovat závěry. Je ovšem pravda, že najít brigádu je o něco složitější. Žádná velká firma sice spolupráci s pracovní agenturou neukončila, avšak zájemců o brigády přibylo. Přidali se totiž lidé z úřadu práce, kteří si mohou touto cestou legálně přivydělat k podpoře. Příznivý pro studenty by mohl být fakt, že mzda se oproti dřívějšku většinou zvýšila o 12,5%, což pokryje právě sociální a zdravotní pojištění. Čistá mzda se tedy nijak výrazně nezměnila.

-radka-