Tipy, jak ušetřit při cestování

„Low cost travelling“ se stává čím dál větším hitem. Možností, jak procestovat svět za skoro zadarmo je více, než by se mohlo na první pohled zdát. A ne nadarmo se říká, že cestování je jedinou věci, kterou si můžete koupit a zároveň vás udělá bohatšími.

Kamkoli a bez potíží

Dnešní doba k cestování přímo láká. Vyrazit si po Evropě nikdy nebylo tak snadné jako teď. Pro přechod hranic stačí jen občanka, často ji ani nemusíte vytahovat z batohu či z kufru. Momentálně to neplatí jedině v Polsku, kde se z důvodu konání dvou mezinárodních akcí: Světových dnů mládeže v Krakově a jednání NATO ve Varšavě. Více informací se dočtete na webu českého ministerstva zahraničí. V případě cest po Evropě tedy ušetříte za pas. Pokud ale chcete někam dál a pas potřebovat budete, myslete na něj včas, ať nemusíte zbytečně platit poplatek za expresní vydání nebo stát dlouhé fronty na úřadech.

Jakkoli

Možnosti, jakým dopravním prostředkem cestovat je spousta: vlakem, letadlem, autobusem, a třeba i lodí. Cestovat na zaoceánském parníku do Ameriky ale nepatří právě k levnějším záležitostem. Pověstné „low cost flights“ mají třeba Ryanair, Wizzair, Smartwings či EasyJet a mnoho dalších. Velkým plusem těchto letů jsou kromě nízké ceny cesty bez přestupů. Mínusem však je určené datum, na které většinou letenka připadá a fakt, že v ceně je obvykle pouze příruční zavazadlo. Za větší kufr si tak musíte často připlatit.

Pokud jste ochotni obětovat pohodlí nižší ceně, zvažte cestování autobusem. Mnoho českých i zahraničních dopravců nabízí možnost dostat se za velmi nízké ceny i několik tisíc kilometrů daleko. Vždy je ale nutné uvažovat v liniích toho, kolik hodin strávíte v autobuse a kolik na místě. Pokud se tyto počty od sebe liší o pár hodin, asi to nebude moc dobrý nápad.

Doprava vlakem má své kouzlo. Cestování tímto dopravním prostředkem se ale letos v létě vyplatí spíše po republice. Největší český vlakový dopravce totiž nabízí týdenní a čtrnáctidenní jízdenky, po jejichž koupi můžete cestovat kamkoli po Česku.

Jedno pravidlo ale platí pro všechny typy dopravy: nakupujte lístky s předstihem. Tím logicky také ušetříte. Ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze.

Stopem?

Cestování autostopem má mnoho odpůrců i příznivců. Odpůrci budou velmi pravděpodobně vaši strachující se rodiče. Příznivcem tohoto typu jízdy po světě bude ale každopádně vaše peněženka. Autostop totiž ve většině případů nestojí nic. Musíte disponovat odvahou a chutí poznávat nové lidi. Nutno však podotknout, že nejde právě o odpočinkový způsob all-inclusive cestování. Když stojíte pět hodin na silnici se zamrzlým úsměvem na tváři a zdvihnutým palcem a vedle vás projíždí jedno auto za druhým, není to právě ideální dovolená. Ideální je stopovat ve dvou – v tomto počtu se to jak známo lépe táhne a můžete se navzájem povzbuzovat, když přijde krize.

Stopovat sám chce značnou dávku kuráže. Nevýhodou je samozřejmě to, že nikdy nevíte, koho potkáte a vlezete k němu do auta. Tipem, který může vypadat poněkud přitažený za vlasy, je napsat SMS s poznávací značkou auta někomu blízkému, když do onoho auta nastupujete, a ujistit ho, že je vše OK, když vystoupíte.

Naplnit auto a jet

Další možností levnější dopravy je vyjet na roadtrip přímo z domova vlastním autem. Světlým bodem je to, že si s sebou vezmete, co potřebujete a za extra zavazadlo nic extra neplatíte. Můžete také naplnit auto svými přáteli. Cestování ve čtyřech je v tomto směru ideální – více se vám vyplatí a v řízení se můžete střídat. Zjistěte si ale předem, zda a kolik se v které zemi platí za dálnice a jestli můžete se svým řidičským průkazem v dané destinaci usednout za volant. Pokud plánujete například stanovat, je dobré zjistit si předem omezení ohledně tohoto způsobu noclehu.

Hotel za pakatel

Jestliže jste ještě neslyšeli o Airbnb nebo Couchsurfingu , začněte rychle googlovat. Jde o ubytování u místních lidí, které je v případě Airbnb mnohem levnější než nocování v luxusních hotelích a co se couchsurfingu týká, ten funguje zadarmo. Že zadarmo ani kuře nehrabe? Tohle kuře hrabe, jeho nevýhodou ale je, že zatímco s penězi vzniká zodpovědnost, bez nich někteří lidé žádnou odpovědnost necítí a tak se vám může v nejhorším případě stát, že přenocujete na ulici. Vyplatí se proto pročíst recenze anebo ještě lépe dát na osobní zkušenost někoho z přátel.

A co tam?

Blogů, aplikací a podobných vymožeností s tipy, co v cíli vaší cesty dělat, je nespočet. Mezi nejznámější patří TripAdvisor, Lonely Planet, Timeout, Like a Local Guide a podobně. Někdy je ale nejlepší nebát se zeptat lokálních obyvatel. Ti totiž bývají nejlepšími rádci a průvodci.

Pokud si

www.commisceo-global.com/country-guides

f="http://www.commisceo-global.com/country-guides">o dobrých způsobech v dané zemi. Vědět, zda musíte být na rande s Britem přesní jako hodinky, či můžete přijít o 15 minut pozdě a zas tak moc se nestane, se vždycky hodí.

zdroje:

www.mzv.cz

airbnb.com

couchsurfing.com

tripadvisor.com

lonelyplanet.com

timeout.com

likealocalguide.com

www.commisceo-global.com/country-guides

zdroj fotografií: freeimages.com

Další články k tématu

Hloupé experimenty s „chytrými“ drogami

Hloupé experimenty s „chytrými“ drogami

Snad každý student někdy zapochyboval o tom, zda je vůbec schopen naučit se všechnu tu látku, která je k maturitě požadována. Někteří volí metodu průběžného studia a neponechávají nic náhodě. Většina z nás se však k učení jen tak donutit nedovede. V zoufalé chvíli, těsně před termínem, pak můžeme mít přání vzít si nějaký kouzelný prášek. Přitom následky …

číst více
Studentský život v našich městech. Co, kde, jak a hlavně za kolik.

Studentský život v našich městech. Co, kde, jak a hlavně za kolik.

Vysoká škola se obvykle vybírá podle studijních programů a jejich uplatnění, prestiže školy, anebo dostupnosti. Neméně důležité je však i to, jak se v daném městě studentům žije. Jaké jsou možnosti bydlení, kam za zábavou, na kolik to celé vyjde a jaké jsou šance při hledání brigády v tom kterém městě? Na to jsme hledali odpovědi.   …

číst více
Ze života maturantů: Svaťák ve 20 gifech

Ze života maturantů: Svaťák ve 20 gifech

1. Učení musí předcházet důkladná příprava 2. Bojový plán je ready, teď už zbývá jen trochu poklidit 3. Fakt, jenom tak zběžně… 4. Už  jenom se hodit do klidu u nějakýho seriálu. Jedna epizoda vás nezabije… 5. No znáte to… 6. Takže je půlka svaťáku pryč, ale vy to nevzdáváte! 7. Konečně usedáte k otázkám a zjišťujete, …

číst více