Termín pro podání přihlášky k podzimní maturitě se posunul o měsíc. Slohovka se psát nebude

15. 7. 2020 | Aktuality

termín podzimních maturitPodzimní maturity kvůli pandemii covid-19 stejně jako ty jarní doznají určitých změn. Posunou se termíny a změní se i podoba zkoušek.

Termín pro podání přihlášek obvykle připadal na 25. červen. Letos mají studenti čas až do 25. července. Posunutí termínu souvisí s odsunutím maturit samotných. Ty se letos na jaře začaly skládat až 1. června, přičemž nejzazší termín zkoušky dospělosti byl stanoven až na 17. července.

Do 25. července mohou studenti kromě přihlášky odevzdat také seznam četby, potažmo žádost o nahrazení zkoušky z cizího jazyka v rámci školní maturity jazykovým certifikátem.

Studenti, kteří se již zúčastnili jarního termínu, budou znovu skládat jen tu část maturit, u níž napoprvé neuspěli. Ti, kteří předtím z různých důvodů nematurovali, mají povinnost složit celou maturitu. Státní část zahrnuje povinný test z češtiny a jako druhý předmět student volí buď cizí jazyk nebo matematiku. Školní část maturit si každá škola stanovuje a organizuje sama. Stejně jako na jaře se ani v podzimním termínu nebude psát slohová práce z jazyků. Výjimku budou tvořit podle webu ministerstva školství maturanti, kteří neuspěli u maturity ještě v období před pandemií.

Podzimní maturity následně proběhnou v první polovině září, jak bývá zvykem. Dle lednového rozhodnutí ministerstva by se didaktické testy měly psát od 1. do 4. září.

Kromě náhradních maturit na podzim proběhnou i opravné učňovské zkoušky. Každá škola si může vyhlásit svůj vlastní termín. Ti, co chtějí zkoušku složit v opravném termínu, to musí řediteli školy nahlásit nejpozději měsíc před termínem zkoušky.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Pokud učeň zkoušku neskládal na jaře, na podzim ji bude dělat v plném rozsahu. Aby získal výuční list, musí složit písemnou, ústní a praktickou část. Pokud neuspěje, má nárok na dva opravné termíny. Zkoušky musí složit nejpozději do pěti let od ukončení studia.

Zdroj:
https://www.novinky.cz

Další články k tématu

Čeká vás maturita v září? Poradíme, jak se na ni připravit!

Čeká vás maturita v září? Poradíme, jak se na ni připravit!

Maturita napoprvé je těžký oříšek, který dokáže pořádně potrápit nejednoho studenta. A co teprve, když se na jaře nezadaří a maturitu je nutné opakovat v září! To pak rázem následuje nejen zklamání rodičů i vyučujících, ale také stres z učení a pokažené prázdniny strávené studiem namísto odpočinku. Naštěstí se nic nejí tak horké, jak se …

číst více
Pokud se školy neotevřou do 1. června, maturity by být neměly

Pokud se školy neotevřou do 1. června, maturity by být neměly

Ministr školství Robert Plaga v pondělí představil několik možných scénářů pro školáky. Jeden z nich počítá i s tím, že letos by se maturitní zkoušky neskládaly. Vše závisí na tom, kdy se znovu otevřou školy. Základní školy, střední školy, vyšší odborné školy a vysoké školy jsou uzavřené už od 11. března. Vláda již dříve uvedla, že znovuotevření škol …

číst více
Výuka v plné míře se do konce roku neobnoví, maturantům svitla naděje

Výuka v plné míře se do konce roku neobnoví, maturantům svitla naděje

Vláda v úterý zveřejnila plán postupného uvolňování restrikcí, které zavedla kvůli epidemii koronaviru. Součástí plánu je i částečné obnovování výuky na školách. První se do škol vrátí vysokoškoláci a jako poslední zasedne do lavic první stupeň základních škol. Výuka ale i tak bude omezená. Vysoké školy Už od pondělí 20. dubna budou studenti vysokých škol mít …

číst více