Studentské filmy z FAMU jsou ve výběru pro nominaci na studentského Oscara

11. 8. 2019 | Aktuality

filmy z fAMUNominace na Oscara, nejprestižnější filmovou cenu světa, je obrovský úspěch. V minulosti ji získala jen hrstka českých, potažmo československých filmů. FAMU tak letos zaznamenala obrovský úspěch, když se do užšího výběru nominace na Oscary udělované studentům za absolventské počiny dostaly hned dva studentské krátkometrážní filmy.

Konkrétně Dcera od režisérky Darii Kashcheevy a film Pouštět draka, za nímž stojí režisér Martin Smatana. Oba studenti působí na katedře animované tvorby.

Tématem obou filmů jsou mezilidské vztahy. Tvůrci tak dokazují, že animovaná tvorba není určena jen pro dětské diváky. Smatana a Kashcheeva již dříve slavili úspěch se svými díly na festivalu animovaného filmu ve Francii. Uvidíme tedy, jak se jim povede na Oscarech, úspěch je to každopádně velký už nyní.

V minulosti získali cenu udělovanou Akademií od roku 1972 pouze dva Češi – Jan Svěrák za film Ropáci a Marie Dvořáková za snímek Kdo je kdo v mykologii. Stejně jako oba vybraní letošní tvůrci uspěli Svěrák a Dvořáková s animací.

Právě české animované filmy mají u nás dlouhou tradici a získaly si věhlas i ve světě. Jedním z nejobdivovanějších tvůrců je legendární Karel Zeman, jímž se nechala inspirovat řada proslulých režisérů.

Zdroj: ČT24

Další články k tématu

Studentka FAMU získala Oscara za animovaný film

Studentka FAMU získala Oscara za animovaný film

Český krátkometrážní animovaný film Dcera získal studentského Oscara, prestižní ocenění americké Akademie filmového umění a věd. Jeho režisérkou je studentka FAMU, Daria Kashcheeva, jejíž snímek zvítězil v konkurenci bezmála 1600 filmů studentů z celého světa. Loutkový film beze slov vykresluje vztah otce a dcery, mezi kterými je už od dívčina dětství velká bariéra. Snímek rodačky z Tádžikistánu získal …

číst více
Česko může po 13 letech získat Oscara. Nominovaná je studentka FAMU

Česko může po 13 letech získat Oscara. Nominovaná je studentka FAMU

Nominace na Oscara je stále skvělý úspěch, o případné výhře ani nemluvě. V dějinách české kinematografie najdeme jen pár snímků, které nominaci na nejprestižnější ze všech filmových cen získaly. Naposledy ocenění získala Markéta Irglová za píseň z filmu Once. Nově se k nominovaným zařadil krátký animovaný snímek Dcera, který režírovala studentka FAMU Darja Kaščejevová. Nejde o jedinou letošní …

číst více
S diplomkou budou odevzdávat i počítačovou hru. Na FAMU startuje nový obor

S diplomkou budou odevzdávat i počítačovou hru. Na FAMU startuje nový obor

Už příští rok se na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze (FAMU) otevře nový magisterský obor Herní design. O co se jedná? Studium nabídne jedinečné spojení technické a umělecké stránky herního designu. Mimo to bude podstatná část výuky zaměřená na praxi. Studenti budou mít možnost proniknout do skutečného světa českých počítačových vývojářů a …

číst více