Studenti zahalili památky

7. 12. 2003 | Aktuality

Nejenom čeští studenti se bouří proti nedostatku financí na univerzitách. Minulý týden vyšli do ulic hlavního města Rakouska studenti Univerzity užitkového umění (Universität für angewandte Kunst) a zahalili čtyřicet kulturních památek na vídeňské Ringstraße.

Rakouští studenti se tímto způsobem rozhodli protestovat proti krácení státních dotací především vysokým školám uměleckého zaměření – jenom “jejich” univerzitě by mělo v příštím roce chybět bezmála 2, 5 milionu Euro. Studenti i pedagogové nejznámější rakouské umělecké školy se obávají o její další provozuschopnost. Jelikož univerzita vychovává umělce evropského formátu, potřebuje k tomu i přiměřené finanční zabezpečení, jestli bude chtít udržet standard výuky. Nedostatek peněz neohrožuje pouze kreativní práci v dílnách ale především mezinárodní hostování pedagogů, které hrálo v historii univerzity velkou roli – mj. zde učili osobnosti jako Vivienne Westwood či Karl Lagerfeld.

Zahalené kulturní památky představují reakci studentů na rozhodnutí vlády – to, že se vláda rozhodla neinvestovat do umění, znamená, že ho nepotřebuje. Studentské sdružení chce touto cestou vládě oznámit, že znakem přítomnosti kultury a umění nejsou pouze davy turistů, ale že umělce je nezbytné podporovat také tam, kde jsou vychováváni – na akademické půdě.

V shodném duchu zformulovali studenti protestní program s názvem Dokážeš zanevřít na umění? (Kunst verzichten?), který adresovali nejenom vládě, ale i celé rakouské společnosti. Cílem programu totiž není jen obnovení dotací uměleckým školám, ale v první řadě pozvednutí kulturního povědomí, které, jak říkají studenti, bylo odjakživa s Rakouskem spojováno.

Zdroj: http://www.oeh.ac.at