Středoškoláci si na letní škole vyzkouší hackovat počítač nebo učit stroje

10. 7. 2019 | Aktuality

PrintV srpnu se německé město Ostritz otevře středoškolákům z Česka, Saska a Polska. Čeští studenti si se svými zahraničními kolegy v rámci Evropské školy talentů, pořádané Fraunhoferovou společností, budou moci vyzkoušet třeba počítačové hackování nebo optické experimenty.

Bavorský rodák Joseph von Fraunhofer byl už od mládí špičkou v oboru optiky. Za svůj krátký život sestavil řadu revolučních přístrojů, například speciální dalekohled, kterým se dají pozorovat hvězdy. I díky jeho vynálezům toho dnes víme o vesmíru tolik.

Právě jeho jméno nese prestižní Fraunhoferova společnost pro rozvoj aplikovaného výzkumu, pod níž náleží řada výzkumných institucí nejen v Evropě, ale i v Asii či USA. Vědci z těchto institucí stojí za těmi nejzásadnějšími objevy současnosti. Z jejich dílny vzešly mimo jiné zvukové formáty MP3, 4G sítě nebo airbagy.

S takovými kapacitami se studenti mohou sejít už příští měsíc v období od 8. do 11. srpna 2019 v prostorách Mezinárodního centra setkávání St. Marienthal v Ostritz. Základními podmínkami pro přijetí do letní školy jsou zájem o vědu a plynulá němčina – celá akce je totiž vedena právě v tomto jazyce.

Účastníci školy si budou moci vybrat jeden ze čtyř tematických workshopů z oblasti přírodních věd, matematiky a informatiky. Na matematickém workshopu se naučí učit stroje, na informatice zase hackovat počítače, budou si moci zaexperimentovat se spektrem slunečních paprsků, či zjistí, jak minimalizovat dopady lidské produkce na přírodu.

Na letní školu se můžete registrovat prostřednictvím přihlašovacího formuláře na této adrese. Účast na akci je zdarma. Více informací včetně předběžného programu, detailů o jednotlivých workshopech a přednášejících a podmínkách účasti naleznete na oficiálních stránkách Fraunhoferovy společnosti zde.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Zdroj: MŠMT, Fraunhoferova společnost, wikipedie, web Věda a výzkum

Další články k tématu

Jak vzniká zpravodajství? Zjisti to na Letní škole ČTK

Jak vzniká zpravodajství? Zjisti to na Letní škole ČTK

Česká tisková kancelář (ČTK) letos už potřetí pořádá Letní školu. Týdenní stáž, je určená studentům vysokých škol (nejen žurnalistiky), kteří chtějí poznat práci národní tiskové agentury a zkusit si, jak vypadá současná agenturní žurnalistika v praxi. Letos poprvé ČTK svou Letní školu propojí s Letní filmovou školou v Uherském Hradišti, která začíná 29. července. Účastníci letní školy ČTK …

číst více
Na kafíčko nebyl čas, návštěvníky veletrhu pohltila věda

Na kafíčko nebyl čas, návštěvníky veletrhu pohltila věda

Od čtvrtka do soboty proběhl na PVA EXPO Letňany již 5. ročník Veletrhu vědy, jenž si kladl za cíl představit široké veřejnosti populární a interaktivní formou práci vědců z Akademie věd. Dalšími vystavovateli byly ale i jiné instituce a organizace, které souvisejí s technologiemi a inovacemi, včetně Alzy nebo Dopravních podniků hl. města Prahy. Více než 100 …

číst více
Science slam MUNI: Vědci se představí jako showmani na pódiu

Science slam MUNI: Vědci se představí jako showmani na pódiu

Masarykova univerzita letos pořádá už jedenáctý ročník akce s názvem Science slam. Při ní již tradičně dostanou začínající i zkušení vědci příležitost představit svou práci širokému publiku. Slam má formu krátkých, zábavně pojatých vystoupení, během nichž vědci představí svou aktuální práci. Publikum následně hlasuje pro ten nejlepší projekt. Diváky i soutěžící tento rok čeká změna …

číst více