Střední školy se v koranavirem nejhůře zasažených krajích na 14 dní uzavřou

1. 10. 2020 | Aktuality

Uzavření_středních_školV Česku je aktuálně jedna z nejhorších epidemiologických situací v Evropě. Denně v zemi přibývá více jak tisícovka nakažených koronavirem. Ministr zdravotnictví Roman Prymula proto přistoupil k zavedení dalších omezení, které by měly nárůsty nakažených zpomalit a snížit reprodukční číslo, které je ukazatelem toho, kolik dalších lidí nakazí jeden covid pozitivní člověk, pod hodnotu jedna. Omezení budou platit od pondělí 5. října po dobu 14 dnů. Omezí se sportovní i kulturní akce a v červených a oranžových regionech na vládním koronavirovém semaforu budou muset střední školy přejít na distanční výuku.

Koronavirový semafor je rozdělen na okresy, kterých je v Česku celkem 76. Z nich je momentálně 48 oranžových, což znamená, že je v nich počínající komunitní přenos koronaviru. Jediným červeným okresem zůstává Praha. V těchto okresech tak budou střední školy z nařízení vlády uzavřené.

Hygienické stanice však plánují uzavřít i některé školy v zelených okresech. Od pondělí tak pravděpodobně budou zavřené například všechny školy v Ústeckém kraji. “Omezení bude pravděpodobně platit v celém kraji, i když máme tři okresy ještě zelené. Vzhledem k narůstajícím počtům se to může rychle změnit. My si myslíme, že je lepší udělat ten krok dopředu než ho udělat pozdě,” uvedla pro Českou tiskovou kancelář ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

Ministr zdravotnictví ve středu upřesnil, že distančně se budou vyučovat pouze teoretické předměty. Praktická výuka na středních školách bude tak od pondělí pokračovat v běžném režimu. Účast na distanční výuce je podle novely zákona pro všechny žáky povinná.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Výuka na základních školách bude pokračovat prezenčně a omezení tam budou jen minimální. Týkat se budou hudební výchovy, kde žáci nebudou moci zpívat a tělocviku na druhém stupni. Tam budou místo cvičení děti chodit ven na procházky.

Další články k tématu

Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Bezpečnostní rada státu v úterý kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru rozhodla o zrušení výuky na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Rozhodnutí platí na dobu neurčitou, dokud ho rada neodvolá. Stejně jako výuka se ruší také akce s účastí nad 100 osob. Dotkne se to vysokoškolských plesů, imatrikulací promocí či různých odborných konferencí. Nadále …

číst více
Koronavirus a VŠ: Distanční výuka v Praze a v Pardubicích a roušky i při výuce

Koronavirus a VŠ: Distanční výuka v Praze a v Pardubicích a roušky i při výuce

V Česku v posledních dnech dál rapidně stoupá počet nakažených nemocí covid-19. Praha je aktuálně na vládním semaforu červená, což znamená, že se zde koronavirus již šíří komunitně. V hlavním městě jsou tak aktuálně zavřené vysoké školy a výuka probíhá on-line. Na distanční výuku přešla v pondělí také Univerzita Pardubice. V ostatních krajích platí mírnější omezení, které se řídí doporučením ministerstva …

číst více
Státnice s rouškou a max. v deseti lidech. Bez problému, hlásí zavřené VŠ

Státnice s rouškou a max. v deseti lidech. Bez problému, hlásí zavřené VŠ

V září probíhaly na řadě škol státní závěrečné zkoušky (SZZ). V tu dobu ale také kvůli zhoršující epidemiologické situaci školy v nejhůře postižených oblastech musely zavřít a přejít na distanční výuku. Podobu státnic ale nová opatření příliš neovlivnila. Vyplývá to vyjádření pražských škol, které oslovil server Novinky.cz.   Aktuální nařízení umožňuje prezenčně zkoušet až deset lidí. Při organizaci …

číst více