Sport na univerzitách podpoří ministerstvo miliony

Ministerstvo školství letos rozdělí mezi univerzitní sportovní kluby zhruba osm milionů korun v rámci programu Můj klub. Podporu zatím získalo sedm vysokoškolských klubů, které si mezi sebou rozdělily více než 1,6 milionů korun.

Další finanční podporu v tomto roce získají univerzitní sportovci a sportovkyně v rámci výzvy Podpora školního a univerzitního sportu. Ta je určena spolkům s celostátní působností v oblasti školního a univerzitního sportu. Z částky přesahující 92 milionů získaly spolky podporující sport na vysokých školách více než 30 milionů korun.

Ačkoliv je pro řadu vysokoškolských studentů tělesná výchova na vysoké škole spíše nepříjemnou povinností, má univerzitní sport v České republice významnou roli a je třeba ho podporovat. A to mají právě za úkol spolky, které dotaci získaly.

Jedním z nich je i Česká asociace univerzitního sportu (ČAUS). Náplní její práce je finanční podpora sportovní činnosti na univerzitách, reprezentace vysokoškolských sportovců a organizování soutěží, jako jsou například České akademické hry i různé univerziády.

Podle generálního sekretáře ČAUS Ladislava Vladyky mohou právě studentské sportovní hry, zejména ty mezinárodní, posloužit jako skvělý odrazový můstek pro budoucí profesionální sportovce. „Umožní jim oťukat se na mezinárodní úrovni. Mezi účastníky univerziád patřili v minulosti například oštěpařka Špotáková, rychlobruslařka Sablíková, nebo judista Krpálek,“ vyjmenovává Vladyka.

199


schroderova@vysokeskoly.cz

Další články k tématu

Padesát vysokých škol poměří své síly ve sportovních soutěžích na akademických hrách

Padesát vysokých škol poměří své síly ve sportovních soutěžích na akademických hrách

Zapište si do svých diářů datum 17. – 22. června 2018. V tyto dny se totiž budou v Brně konat multisportovní závody neboli České akademické hry. Jedná se o sportovní klání mezi studenty vysokých škol pořádané Českou asociací univerzitního sportu. Letos se bude konat již 17. ročník. Letošní ročník této unikátní akce se rozhodla realizovat Fakulta sportovních …

číst více
Olympionici z Pchjongčchangu stále čekají na odměnu za medaile

Olympionici z Pchjongčchangu stále čekají na odměnu za medaile

Sedm českých medailistů ze zimních olympijských her v jihokorejském Pchjongčchangu doposud neobdrželo finanční odměnu za vybojované cenné kovy. Podle ministerstva školství je na vině Český olympijský výbor (ČOV). Ministerstvo školství kritizuje, že v minulosti hradil výbor olympionikům odměny pouze ze státních dotací, nikoliv z vlastních zdrojů. Výboru tak byla letos přidělena dotace ve výši 70 milionů, což byla …

číst více
Ministr školství ocenil české paralympioniky

Ministr školství ocenil české paralympioniky

Celkem čtrnáct hendikepovaných sportovců převzalo v úterý čestné ocenění od ministra školství Roberta Plagy. „Jsem rád, že vám můžu osobně předat Čestné uznání ministra školství, mládeže a tělovýchovy za vynikající reprezentaci, ale také za přípravu české reprezentace a vytvoření vynikajících podmínek pro sportovce na dvanáctých zimních paralympijských hrách v Pchjongčchangu,“ přivítal Plaga sportovce, které doprovázeli i …

číst více