Škola by mohla začínat až od 9. Nový ministr školství rozvířil debatu

3. 8. 2022 | Aktuality

Škola by mohla začínat až od 9Nový ministr školství Vladimír Baláš, znovu otevřel téma o pozdějším začátku školní výuky. Na většině škol musí být studenti v lavicích už v osm hodin. Baláš by nyní rád otevřel diskuzi o posunutí startu výuky až na devátou hodiny. Server Novinky.cz provedl průzkum mezi politiky a ptal se jich, jak by se k možné změně postavili.

„(Je) prokázáno, že zejména u pubertálních dětí brzké vstávání narušuje biorytmus a že podávají mnohem lepší výkony, když chodí do školy až v devět hodin. Mnoho z nich navíc dojíždí a musí vstávat o to časněji,” uvedl ministr školství Baláš v rozhovoru pro Lidové noviny, kdy téma poprvé otevřel. Dodal také, že při změně rámcových vzdělávacích programů k redukci učiva musí stejně dojít. A týkat by se to mohlo právě první hodiny vyučování.

Změnu by uvítal například ministr obrany a vystudovaný pedagog Vít Rakušan. „Jako učitel mám na to docela pozitivní názor, protože můj biorytmus byl vždy až od 9 hodiny a i má první hodina v pozici žáka i učitele byla vždy ta nejhorší. Je to teď samozřejmě nějaký ideový výrok, ale mně se docela líbí,” sdělil serveru.

Proti by nebyl ani premiér Petr Fiala. „Přemýšlíme nad tím, a je to nejen k diskusi politikům, ale musí to být širší debata s odbornou veřejností, jak snížit kvantitu se kterou se žáci ve škole potýkají ve prospěch kvality. Jestli by tomu pomohl pozdější začátek školy, tak to v tuto chvíli nevím. Je pravda, že v jiných zemích se třeba začíná o něco později, na druhé straně u nás je tradice začínat v 8 hodin, takže je to na nějakou delší diskusi,” vysvětlil předseda vlády.

Místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová však upozorňuje na možné komplikace, se kterými by se při pozdním startu školy mohli potýkat rodiče mladších dětí. „Pokud zdravotní výzkumy říkají, že by to bylo lepší a dětí budou pozornější a odpočatější, tak z tohoto zdravotního hlediska to dává smysl. Pak je ale otázkou u rodičů, kteří chodí brzo do práce, zda by ty menší děti stejně nemusely vstávat a chodit třeba do družiny a byly tam o to déle,“ sdělila Novinkám Kovářová.

„Pokud by tedy bylo dítě malé, tak sama za sebe mohu říct, že by to asi nebylo úplně fajn. Když je pak dítě starší, tak ho to může posunout k samostatnosti, protože se musí samo vypravit, což by mohlo mít i pozitivní důsledky,” doplnila.

Situace v zahraničí

V Německu na si některých školách žáci musí nastavit budíček dokonce na dřívější čas než ti čeští. Škola tam zpravidla začíná mezi 7:30 až 8:15. Náš východní soused Slovensko má start povinné školní docházky mezi sedmou a osmou hodinou. Stejně brzo jako Češi pak musí do školy vstávat také většina Poláků a Rakušanů.

Začátek vyučování od devíti mají například ve Španělsku. Ve Velké Británii pak začínají s výukou nejčastěji mezi 8:30 a devíti. V této době zasedají do lavic také Nizozemci. Přispat si mohou žáci ve Finsku. Tam pro některé začíná školní den dokonce mezi 9 až 9:45.

Zdroje: Novinky.cz, Wikipedie

Další články k tématu