Roste šance dostat se na vysokou školu

24. 5. 2007 | Aktuality

Letošní zájemci o přijetí na vysokou školu budou mít mnohem větší šanci uspět než jejich předchůdci. Podle Ústavu pro informace ve vzdělávání roste meziročně počet posluchačů českých vysokých škol asi o deset procent.

Celková úspěšnost uchazečů o studium na vysokých a vyšších odborných školách byla vloni 73,8 %. Největší šance na úspěch slibuje Vysoká škola báňská v Ostravě, kde bylo vloni přijato 90% studentů. Na druhém místě je tradičně pražské ČVUT s necelými 88%. Naopak na Vysokou školu umělecko-průmyslovou bylo vloni přijato 8,6% uchazečů, jen o málo vyšší šance jsou na Akademii výtvarných umění v Praze (14,4%). Největší šanci na úspěch mají absolventi gymnázií.

Stále více fakult navíc zavádí přijímací zkoušky formou Scio testů. Kromě Masarykovy univerzity se s nimi setkají i uchazeči o studium na Národohospodářské fakultě VŠE či Filozofické fakultě Palackého univerzity.

Vysokoškolský diplom má v ČR podle sdružení Topregion přibližně 12% lidí, čímž se řadíme na úroveň Turecka.

Zdroje: www.msmt.cz, www.ihned.cz