Reforma zasáhne i jazykové školy

9. 8. 2007 | Aktuality

Už za rok budou muset jazykové školy učit podle vlastních osnov, které si ušijí přímo na míru. Reforma se jich tak dotkne stejně jako středních škol. Cílem reformy je zprůhlednit výuku na jazykových školách.

Tato změna však platí pouze pro „jazykovky“, které připravují své studenty na státní zkoušky. Studenti si budou moci vybrat z celého seznamu kurzů od základního až po přípravný ke státní zkoušce. Navíc budou mít zaručeno, že se získanou státní zkouškou z jazyka se mohou v budoucnu prokazovat v jakékoliv zemi Evropské unie.

„Podle zájmu studentů i místa, kde sídlí, se podle vlastních školních vzdělávacích programů mohou specializovat například na právnickou či lékařskou angličtinu, podnikové kurzy či kurzy pro děti. Záleží na nich, jak se rozhodnou. Jejich kvalitu bude zaručovat ministerstvo školství, což pro studenty bude i lepší vodítko, jak se orientovat při výběru jazykové školy,“ vysvětluje reformu Gabriela Baladová z Výzkumného ústavu pedagogického, který změny připravuje. Změna by se měla týkat téměř čtyřicítky státních jazykových škol.

V současnosti funguje šest pilotních škol, na kterých se reforma zkouší: • Jazyková škola hlavního města Prahy • Státní jazyková škola při SOŠ obchodní Tábor • Státní jazyková škola při Obchodní akademii, Hradec Králové • Státní jazyková škola, Ostrava • Státní jazyková škola Olomouc • Linguistic – Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky v.o.s., při Gymnáziu Jana Šabršuly Ostrava

Zdroje: www.uiv.cz, www.ihned.cz, http://ucitelske-listy.ceskaskola.cz