Proměna 60leté karty ISIC

Vlastníme ji asi všichni. Buď ji pravidelně používáme, nebo nám leží v šuplíku jako vzpomínka na studentská léta. Zelená kartička, se kterou se prokazujeme jako studenti po celém světě. A letos slaví 60 let.

Myšlenka mezinárodní studentské karty vznikla v poválečné době, konkrétně v roce 1953. V období, kdy si Evropané začali zase zvykat na spolupráci napříč kontinentem a chtěli i svým studentům umožnit lepší budoucnost. Studentské organizace zase chtěly bránit znovu získaný mír, a věřily, že se jim to povede s pomocí poznávání nových kultur.

Na mezinárodní studentské konferenci v Kodani v již zmíněném roce 1953 se sešlo 51 takových organizací a vymyslely dokument, který měl všem jeho vlastníkům zajistit přístup ke službám po Evropě až celém světě. Zrodila se Mezinárodní studentská identifikační karta (International Student Identity Card). První tehdy ještě sešítek byl vydán v roce 1955 a sloužil především jako cestovní průkazka pro studenty. Hned v prvním roce vydala společnost 56 000 karet. Jejich sílu a i sílu studentů brzy pochopily i obchodní společnosti, které jim začaly nabízet slevy a výhody.

V 60. letech chtěla společnost studentům umožnit další kulturní vzdělávání, spojila se proto s organizací UNESCO. Ta ISIC nyní oficiálně podporuje už 45 let. ISIC je také organizací schválen jako jediný mezinárodně platný průkaz studenta. Od roku 1993 nese ISIC karta přímo logo UNESCO. Vstup UNESCO umožnil rozšířit studentům přístup z Evropy do celého světa. A to se podařilo: z počátku bylo do projektu zapojeno 31 zemí, zatímco dnes jsou karty vydávány ve 125 státech světa. Rozšířil se i počet uživatelů karet. Od svého prvního vydání ji vlastnilo přes 100 miliónů studentů.

Karta ISIC se proměnila také fyzicky – dříve se jednalo jen o papírový sešit, dnes drží studenti v rukou multifunkční kartu, která jim umožňuje kopírovat, platit v menze, prokazovat se ve škole a tak dále. V 90. letech byla papírová kartička nahrazena plastovou kartou a stala se jedinou kartou s magnetickým proužkem, která byla vydávaná jak elektronicky, tak ručně. Změnila se ovšem i myšlenka celé ISIC karty. Dříve sloužila spíše pro podporu cestování, v dnešní době už je to karta pro každodenní život. V roce 1995 vzniká mezinárodní web www.isic.org, na kterém je možno nalézt všechny výhody karty po celém světě. V Česku zaštiťuje ISIC karty společnost GTS Alive a zelenou kartičku můžou studenti uplatnit na 2 800 místech v republice.

Foto: ISIC

Další články k tématu

Jak naplno využít všechny výhody ISIC karty

Jak naplno využít všechny výhody ISIC karty

Taky svou ISIC kartu vytahujete z peněženky jen při návštěvě kina, nebo když se čistě náhodou vyskytnete v blízkosti nějaké kulturní památky? Pak věřte, že ji využíváte jen asi z 5 %. Změňte to a vymáčkněte z ISICa maximum! 1)      ZÁBAVA – to jsou kina, muzea, památky, koupaliště, zoo, hudební festivaly a mnoho dalšího. Všude, kde nabízejí možnost zaplatit …

číst více
Přehled studentských tarifů: Volání a sms zdarma? Jde to!

Přehled studentských tarifů: Volání a sms zdarma? Jde to!

Jako student nemusíte platit za volání ani SMSky poslané v rámci České republiky. Stačí, když si u jednoho ze tří našich operátorů pořídíte internet do mobilu. Kolik u kterého z nich zaplatíte, vám ukáže náš přehled. T-Mobile – Tarif Student – jejich základní balíček za 399 Kč nabízí neomezené množství SMS zpráv, 100 volných minut volání do …

číst více
Ze života maturantů: Svaťák ve 20 gifech

Ze života maturantů: Svaťák ve 20 gifech

1. Učení musí předcházet důkladná příprava 2. Bojový plán je ready, teď už zbývá jen trochu poklidit 3. Fakt, jenom tak zběžně… 4. Už  jenom se hodit do klidu u nějakýho seriálu. Jedna epizoda vás nezabije… 5. No znáte to… 6. Takže je půlka svaťáku pryč, ale vy to nevzdáváte! 7. Konečně usedáte k otázkám a zjišťujete, …

číst více