Proč začít s mindfulness: Soustředění, pohoda i lepší známky

29. 4. 2024 | Studentský život

mindfulnessMindfulness neboli všímavost znamená záměrně věnovat pozornost přítomnému okamžiku. Pomáhá vyrovnat se s negativními emocemi, úzkostnými stavy, nebo stresem. Zároveň má pozitivní vliv na naše soustředění. Rozhodně tak patří mezi dovednosti, které stojí za to osvojit si při studiu.

Mindfulness není něco, co se naučíme přes noc, ale pomocí jednoduchých cvičení se dá rozvíjet a postupně osvojit. Pomůže nám zlepšit schopnost vnímat nejenom to, co se odehrává v našem těle, ale i v hlavě.

Existují různé metody, jak ji procvičovat, ale základem je zaměřit pozornost na jednu věc, kterou si vybereme. Může to být náš dech, nějaká část těla, předmět v místnosti nebo třeba i pocit či vůně.

Jak cvičit mindfulness

Při začátcích si na cvičení vyčleňte čas. Cvičení by měla být pravidelná a stačí je trénovat jen několik minut. Můžou trochu připomínat meditaci nebo jógu, ale není to totéž. Nepotřebujeme při nich sedět v určité poloze, poslouchat hudbu ani provádět dechová cvičení (i když ta mají v mindfulness také své místo).

Základem je se zastavit a svoji pozornost soustředit na jednu konkrétní věc. Pro začátek je dobré začít třeba s našimi smysly. Mindfulness pak můžeme trénovat prakticky kdekoliv.

Cvičení s pomocí smyslů

Výhodou je, že takové cvičení zvládneme i při běžných denních činnostech. Když například půjdeme do školy, můžeme se místo hudby ve sluchátkách zaposlouchat do zvuků kolem sebe, myslet na to, odkud se berou a jak hlasité jsou. Stejně tak se můžeme zaměřit i na to, co kolem sebe vidíme.

Pokud něco zrovna jíme, vnímejme chuť, jak moc horké jídlo je. Při jezení bychom neměli být na mobilu, ani koukat na televizi a soustředit se plně na to, že zrovna jíme.

Dechová cvičení

Mezi nejjednodušší dechová cvičení patří vnímání vlastního dechu a jeho pravidelnosti. Přitom je dobré vždycky myslet na to, že by výdech měl být delší než nádech. Tím, že svoji pozornost zaměříme na svůj dech, se vnitřně zklidníme a budeme mít možnost si všímat, jak naše tělo reaguje, kde nás něco bolí a kde cítíme napětí.

Při dechových cvičeních můžete vyzkoušet i vizualizaci, kdy si představíte, že plavete v moři a střídáte fáze pod hladinou a nad hladinou. Hlavní funkce tohohle konkrétního cvičení je pak v tom, že na chvíli zapomeneme na to, co právě teď řešíme, a díky tomu si budeme moct odpočinout.

Čas pro sebe

Důležitou součástí každodenní nebo alespoň každotýdenní rutiny by měl být čas pro sebe. Zaměřit bychom se měli na činnosti, u kterých se soustředíme jenom na přítomnost, u kterých nejsme přilepení na obrazovku a na ty, které nám dělají radost.

Někdo třeba rád vyrazí na procházku do přírody, někdo jiný si půjde zacvičit. Dobré je vyzkoušet i takzvané „cvičení vděčnosti“, při kterém si každé ráno nebo večer napíšeme na papír tři věci, za které jsme vděční. Můžou to být úplné maličkosti jako dobrá káva, teplé počasí, rozhovor s kamarádem, nebo třeba jen dobrý pocit z nového dne.

Jak nám může mindfulness pomoct?

Každý má v životě nějaké překážky, které musí překonat. Myšlenky a pocity, které se při stresové zátěži objevují, nejsou vždy úplně příjemné, a přestože bychom je rozhodně neměli potlačovat, měli bychom si dopřát alespoň chvíli, kdy si dovolíme na ně nemyslet.

Díky mindfulness zvládneme svoji pozornost lépe zaměřit a můžeme si tak od negativních pocitů odpočinout. Stejně tak nám ale může pomoct i při učení, protože se budeme schopni soustředit po delší dobu.

Techniky mindfulness se využívají i v lékařství, kde mají své místo nejen při léčbě nemocí duše, ale i těla. Výzkumy American Mindfulness Research Assotiation ukazují, že má pozitivní dopad na kvalitu spánku, koncentraci a empatii. Zároveň také pomáhá v léčbě úzkostí a příznaků deprese.

 

Zdroje:

https://goamra.org/

https://www.mentem.cz/blog/co-je-to-mindfulness-a-jaky-ma-vliv-na-funkci-mozku-1-dil/

https://www.flexitylife.cz/tipy/10-jednoduchych-mindfulness-cviceni-na-kazdy-den-pro-trenink-vsimavosti/

https://mindfulness.med.muni.cz/clanky/co-je-to-mindfulness-a-jak-zacit

 

Další články k tématu

Jak se mám učit? Teorie mnohočetné inteligence může pomoct

Jak se mám učit? Teorie mnohočetné inteligence může pomoct

Americký vývojový psycholog Howard Gardner vytvořil teorii mnohočetné inteligence už před 30 lety. Od té doby na ní navázalo nespočet výzkumníků. Teorie se využívá mimo jiné i v pedagogice a ve vzdělávání. Jak nám tedy její znalost muže pomoct lépe se učit? Gardner ve své teorii tvrdí, že se u každého člověka dá rozlišit několik různých …

Dvanáct nejlepších aplikací pro studenty

Dvanáct nejlepších aplikací pro studenty

Na každý problém existuje aplikace. A platí to i pro problémy studentů. Chcete začít šetřit peníze nebo se naučit svahilsky? Vybrali jsem pro vás 12 aplikací, díky kterým zvládnete tohle i mnoho dalšího. StoryShots StoryShots pomáhá všem vytíženým studentům, kteří nestíhají číst. V aplikaci najdete shrnutí knih v textové, obrázkové a video formě. Během několika minut se …

Cítíte se vyhořele? Zkuste trik mnichů ze třetího století

Cítíte se vyhořele? Zkuste trik mnichů ze třetího století

Vysněné studium vás přestalo bavit, úkoly vám nejdou od ruky a škola vás začíná vyloženě štvát? Nemusí to nutně znamenat, že byste měli změnit obor nebo dokonce se studiem úplně seknout. Možná právě prožíváte vyhoření. To může vést i závažným psychickým problémům. S vyhořením se potýkali už mniši ve třetím století našeho letopočtu. Vyhoření zatím nemá …