Prázdné lavice v prvních třídách základních škol?

30. 8. 2004 | Aktuality

Letos přibude do škol nejméně prvňáčků za posledních devět let. Celkem začne do prvních ročníků základních škol chodit jen 90 200 dětí, přitom v roce 1995 to bylo 127 700 malých školáků.

Největší problémy mají s naplněním prvních tříd zejména v Karlovarském, Libereckém a Plzeňském kraji. O něco lépe jsou na tom školy na Moravě a v Praze. V Brně radnice zrušila již 14 z celkem 70 základních škol. Obecně nejhůře jsou na tom ale malé vesnické školičky, které musí vyvíjet zvláštní usilí, aby vůbec nějaké děti získaly. Jáchymovská radnice například slíbila rodičům, jejichž děti se přihlásí do místní školy, vyplatit 4000 korun.

S úbytkem žáků souvisí také postupné početní snižování učitelských sborů. Průměrně každý rok odejdou ze školství 2 % učitelů. Také dochází k rušení a slučování škol. Během posledních 4 let v Česku zmizelo 130 základních a 55 středních škol.

Do budoucna se počítá především s rušením učilišť. Děti totiž preferují vzdělání s maturitou a na tento typ škol se jich hlásí stále méně.

Zdroj: LN