Polovina čerstvých absolventů MU má práci ještě před dokončením studia

5. 9. 2007 | Studentský život

Téměř polovina čerstvých absolventů Masarykovy univerzity již před prázdninami buď pracovala, nebo věděla, kam vbrzku nastoupí. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který univerzita pravidelně provádí ještě před koncem školního roku mezi absolventy, kteří právě vykonali státní závěrečnou zkoušku.

Letos se do průzkumu zapojilo celkem 1122 studentů ze všech devíti fakult MU, což představuje téměř dvě třetiny (63 %) ze všech absolventů končících v tomto období vysokoškolské studium.

„Cílem průzkumu, který se mezi absolventy magisterského programu letos konal již po jedenácté, je zmapovat jejich přechod do praktického života a získat zpětné hodnocení studia poskytovaného univerzitou,“ řekl autor výzkumu Jaroslav Nekuda z Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Ve srovnání s výsledky předchozích výzkumů byla letos historicky nejvyšší míra spokojenosti absolventů s tím, co jim univerzita dala do života. Zatímco v roce 1999 odpovědělo kladně na tuto otázku pouze 44 procenta. V letošním roce bylo spokojeno nebo spíše spokojeno celkem 68 procent dotázaných.

Jako nejobtížnější hodnotí studium na MU mladí lékaři, ti se v průměru na jednu zkoušku učili až čtrnáct dnů, zatímco průměrná doba přípravy na jednu zkoušku za celou univerzitu byla zhruba šest dnů. Na druhém místě v obtížnosti studia byli přírodovědci a pomyslnou třetí příčku drží ekonomové. Za celou univerzitu hodnotilo studium jako velmi náročné 7 procent absolventů a jako poměrně náročné 48 procent absolventů.

Mírně rostoucí tendenci má i podíl studentů, kteří již v době kolem promocí pracují, nebo ví, kam nastoupí. Zatímco v roce 1999 to bylo 33 procent čerstvých absolventů, letos jich bylo 49 procent. Jedna třetina pracovat chtěla, ale zatím práci nenašla nebo ji ještě nehledala. Zbývající necelá pětina absolventů se zatím o práci neuchází, povětšinou chtějí pokračovat v dalším studiu nebo pobývat v zahraničí.

Z absolventů, kteří už prošli stádiem hledání zaměstnání, zhruba jen každý čtvrtý hodnotil proces získávání práce za velmi (3 %) nebo poměrně obtížný (21 %). Při hledání zaměstnání se absolventi spoléhají zejména na své vlastní síly (62 %) a každý pátý dostal přímou nabídku zaměstnání od budoucího zaměstnavatele. V posledním ročníku studia totiž poměrně často nebo dokonce pravidelně pracovalo 57 procent studentů a v práci strávili zhruba šestnáct hodin týdně.

Vedle průzkumu mezi čerstvými absolventy provádí Masarykova univerzita také průzkum mezi svými absolventy po jednom až dvou letech od ukončení studia. Z výsledků posledního výzkumu v roce 2005 vyplývá, že nezaměstnanost mezi absolventy Masarykovy univerzity po několika letech v praxi se pohybuje pouze kolem dvou procent.