Pokud se školy neotevřou do 1. června, maturity by být neměly

23. 3. 2020 | Aktuality

P202003230262501Ministr školství Robert Plaga v pondělí představil několik možných scénářů pro školáky. Jeden z nich počítá i s tím, že letos by se maturitní zkoušky neskládaly.

Vše závisí na tom, kdy se znovu otevřou školy. Základní školy, střední školy, vyšší odborné školy a vysoké školy jsou uzavřené už od 11. března. Vláda již dříve uvedla, že znovuotevření škol v případě odvolání nouzového stavu bude až to poslední opatření, které odvolá.

Momentálně jsou tedy ve hře dvě varianty. Pokud se školy otevřou dříve než 1. června, budou se maturitní zkoušky skládat 21 dní po znovuotevření. Maturanti by potom nemuseli letos psát slohy z češtiny a cizích jazyků. Didaktické testy by mohly vyhodnocovat samotné školy podle podkladů Cermatu, který je připravuje, aby se proces urychlil.

Pokud se však školy do té doby neotevřou, maturity by se konat neměly a maturitní vysvědčení bude žákům vystaveno na základě vysvědčení z předchozích tří let. Stejně by se řešily i zkoušky učňovské. Ministerstvo zatím nicméně podle Plagy předpokládá, že by se žáci mohli do škol vrátit už v druhé polovině května.

Co se společných přijímacích zkoušek týče, ty by se měly uskutečnit 14 dní po otevření škol. Namísto jednoho termínu by se ale konal pouze jeden.

Vláda by o návrhu ministerstva školství mohla rozhodnout už v úterý.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Původní termín písemných prací byl 8. dubna. Další části společné části maturity se měly konat 30. dubna a 4 až 6. května. Původní termín jednotných přijímacích zkoušek na čtyřleté obory středních škol byl 14. a 15. dubna. Jednotné přijímací zkoušky na víceletá gymnázia se měly konat 16. a 17. května.

Další články k tématu

Koronavirus: Scio testy se posunou asi o měsíc, maturity budou, až se otevřou školy

Koronavirus: Scio testy se posunou asi o měsíc, maturity budou, až se otevřou školy

Školáky čeká doba nejistá. Řada důležitých termínů totiž závisí na tom, kdy se znovu otevřou školy. To momentálně nikdo neví. Může to být v řádu týdnu, ale i měsíců. Ministr školství Robert Plaga minulý týden uvedl, že předloží vládě návrh, aby se maturity odložily až na dobu znovuotevření škol. Ministr už dříve řekl, že nepředpokládá, že …

číst více
Na protest proti povinné maturitě z matematiky vyjdou do ulic tisíce lidí

Na protest proti povinné maturitě z matematiky vyjdou do ulic tisíce lidí

O povinné maturitě z matematiky zákonodárci hovoří již celá léta. Podle aktuálně platného zákona by většina středoškoláků měla povinně skládat maturitní zkoušku z matiky už v roce 2022. Proti se však staví kromě studentů dlouhodobě také ministr školství Robert Plaga. Ten se tak pravděpodobně přidá k páteční demonstraci, kterou pořádá na Malostranském náměstí v Praze Česká středoškolská …

číst více
Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Bezpečnostní rada státu v úterý kvůli šířící se nákaze novým typem koronaviru rozhodla o zrušení výuky na základních, středních, vyšších odborných i vysokých školách. Rozhodnutí platí na dobu neurčitou, dokud ho rada neodvolá. Stejně jako výuka se ruší také akce s účastí nad 100 osob. Dotkne se to vysokoškolských plesů, imatrikulací promocí či různých odborných konferencí. Nadále …

číst více