Plzeň má „novou“ Filozofickou fakultu

24. 1. 2005 | Aktuality

Plzeňská Fakulta humanitních studií změnila od roku 2005 svůj název na Filozofickou fakultu Západočeské univerzity v Plzni. Chce se tak přihlásit ke středoevropské tradici filozofických fakult, které jsou spojovány s elitní humanitní vzdělaností.

Fakulta původně vznikla ze Střediska humanitních studií Právnické fakulty v roce 1999. Cílem bylo vzdělávat studenty v oborech, které byly dosud v západních Čechách opomíjeny. Začalo se bakalářskými programy, mezi prvními byla Humanistika, Sociální a kulturní antropologie a Cizí jazyky pro komerční praxi, postupně přibyla Archeologie, Politologie a Blízkovýchodní studia.

V posledních letech se fakulta soustředí především na rozvoj magisterských studijních oborů, ke kterým zatím patří Sociální a kulturní antropologie, Teorie a filozofie komunikace, Archeologie, Kulturní antropologie Předního východu, Politologie a Antropologie populací minulosti. Současnými doktorskými programy jsou Teorie a dějiny vědy a techniky a Etnologie.

Novinkou od letošního akademického roku je samostatná katedra studií Blízkého východu, která má vychovat odborníky na historickou, kulturní a jazykovou problematiku Blízkého východu od starověku až po současnost. Pro potřebné jazykové vybavení si studenti vyberou jeden z blízkovýchodních jazyků – katedra nabídne arabštinu, novou hebrejštinu ivrit, jazyk starověké Mezopotámie akkadštinu, turečtinu, sumerštinu, chetitštinu, ugaritštinu či aramejštinu.

Přejmenování fakulty předcházely měsíce úvah a diskusí o sémantické nejasnosti a mnohoznačnosti původního názvu. Schváleno bylo nakonec celofakultním referendem v červnu 2004.