Pět nových rektorů

20. 2. 2007 | Aktuality

Václav Klaus dnes jmenuje pět nových rektorů veřejných univerzit. Pro tři z nich půjde o první období ve funkci, dva byli zvoleni podruhé. Mezi novými rektory se objeví jedna žena. Jedná se o Ivu Ritschelovou, která bude reprezentovat Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Ostatní rektoři byli vybráni pro Ostravskou univerzitu v Ostravě, Slezskou univerzitu v Opavě, dále Západočeskou univerzitu v Plzni a Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích. Svoje funkce začnou vykonávat od 1. března. Jejich funkční období potrvá až do roku 2011, tedy o rok déle, než by tomu bylo před novelou vysokoškolského zákona. Ta totiž původně tříleté funkční období prodloužila na čtyři roky.

Pro úplnost připomínáme, že rektory volí akademické senáty jednotlivých univerzit. Aby kandidát prošel, musí ho podpořit nadpoloviční většina tohoto tělesa. Pravomoc prezidenta republiky jmenovat rektory vysokých škol vyplývá ze zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách.

Zdroj: ČTK, www.hrad.cz