Odbory navrhují pouze jednodenní stávku

19. 8. 2003 | Aktuality

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík řekl novinářům, že plánovaná zářijová stávka učitelů by mohla trvat pouze jeden den. Tak to alespoň navrhne vedení svazu na páteční schůzce.

Schůzka odborů s ministryní školství Petrou Buzkovou dopadla poměrně kladně. Odbory ocenily úsilí ministerstva školství, pokud jde o prosazení výhodnějšího zařazení pedagogických pracovníků v rámci nového šestnáctitřídního platového systému. Buzková v reakci na stávku namítla, že nemůže učitelům slíbit více peněz, než kolik jich umožnila vláda. Také odbory vyzvala, zda by nemohly stávkující školy zajistit dětem v době stávky hlídání a přimlouvala se za to, aby prvního září mohly do škol alespoň prvňáčci, pro které je tento den úplně prvním školním. Dobšík uvedl, že tyto požadavky předloží k úvaze na pátečním jednání odborů. Osobně si ale myslí, že ani učitelé prvních tříd by neměli být ze stávky vyňati.

 Odborový svaz má 70.000 členů, ve školství celkem pracuje přes 230.000 lidí. Záměr uspořádat v září výstražnou stávku již oznámil i konkurenční Učitelský odborový klub, který zastupuje kolem 5000 pracovníků školství.