Nové státní maturity - kde se stala chyba?

11. 5. 2006 | Aktuality

Nová verze státních maturit se v minulých týdnech nesetkala s nijak příznivým přijetím. A to zejména kvůli faktickým chybám, které se v zadání vyskytovaly, ba co více – nevyhnula se jim tentokrát ani všudypřítomná politická kampaň. A teď se hledá viník.

Společnost Cermat (Centrum, pro zjišťování výsledků vzdělání), která státní maturity připravuje, již začala provádět šetření jednotlivých úloh a zadání testů. Podle mluvčího společnosti hlavní vina spadá na předmětové koordinátory, kteří nakupují zadání úloh od externích pracovníků, zejména od středoškolských a vysokoškolských pracovníků. Už teď je však jasné, že pokud se chybnost prokáže, Cermat s těmito autory rozváže spolupráci.

Jediná možnost, jak se vyhnout podobným problémům, je ,podle představitelů společnosti, existence nějaké externí autority, která by provedla konečnou recenzi testů a posílila tak jejich kontrolu.

Letos bylo připraveno celkem 26 testů, které dohromady obsahovaly 1220 otázek. Jejich příprava stála 8,5 milionu korun.

Zdroj: ihned.cz, čtk