Maturitní rok: Nezapomněli jste na něco?

16. 3. 2005 | Rady maturantům

Zpočátku to vypadalo, že na všechno bude dost času. Ještě o Vánocích jste si říkali, že se nad tím hned jak začne nový rok zamyslíte, abyste koncem ledna podali vzorově vyplněnou přihlášku na vysokou školu, která vás bude bavit a později i živit. Poslední únorový den se však dostavil nečekaně brzy – a koudel, jak se zdá, shořela. Co teď?

To, že jste prošvihli nějaký termín, nebo jste se na poslední chvíli přihlásili někam, kam jste původně vůbec neplánovali, není důvod k panice. Rozhodující teď je, abyste zachránili, co se ještě zachránit dá. Základní pravidlo při rozhodování budiž otázka: Chci to doopravdy?

Otázka je to hezká, mírně filozofická, a tudíž na ni nikdy nebudete DOOPRAVDY znát odpověď. Je však důležité, abyste si ujasnili některá fakta, na základě kterých se budete dál rozhodovat. Nyní totiž nadchází čas všech soukromých škol, které budou ze všech sil bojovat o každého opozdilce ochotného platit desetitisíce za kurzy tvůrčího psaní.

A proto se zamyslete: má smysl uvažovat nad právem, když na vás ústava působí jak prášky na spaní? A co ta ekonomka? Opravdu chcete dělat v účtárně? Žurnalistika – zní to hezky a dělá to tolik slavných lidí. Ale co od toho doopravdy čekáte? Doopravdy vás bude bavit tahat z lidí vyjádření k věcem, o kterých nechtějí/nemů­žou/nebudou mluvit?

Když už vyřešíte otázku co který obor DOOPRAVDY obnáší, měli byste se zamyslet také nad místem vašeho studia. Máma vypere a uvaří, ale taky je pořád doma. Kolejní pokojíček může být zemí zaslíbenou, ale taky peklem, které vás připraví o soukromí, spánek, játra a červený diplom.

A teď návrat k původní otázce: Co tedy? Jak říká reklama: Nevaž se! Odvaž se! Zkuste něco vymyslet. Něco, za co se nebudete stydět a nebudete mít pocit, že jste nezvážili DOOPRAVDY všechny možnosti. Co studium v zahraničí? Zdá se vám to daleko? Bojíte se výdajů? Máte strach, že nezvládnete jazyk? A co studium na Slovensku? Ona ta Bratislava není tak daleko, když už do ní zvládl docestovat i George W. Bush. Když se podíváte na seznam slovenských vysokých škol (https://www.minedu.sk/vysoke-skoly-v-slovenskej-republike/), možná se vám brzy udělá jasno v tom, co a kde budete dělat příštích pár let.

To, že vás něco dosud nenapadlo, neznamená, že to nemůžete zkusit. Když můžou studovat Slováci v Česku, proč by to nemělo fungovat taky obráceně? Času nezbývá mnoho, a proto si budete muset pospíšit se sháněním slovenské přihlášky (co nesežene tětička, pořád můžete řešit přes konkrétní studijní oddělení nebo internetový obchod http://www.sevt.sk, v některých případech – FEI – najdete eletronickou přihlášku přímo na fakultním webu).

A co se týče brzkého zavedení poplatků za studium – při své oficiální návštěvě Masarykovy univerzity se slovenský premiér Dzurinda nechal slyšet: „Neuteče ve Vltavě mnoho vody, a v Česku se bude platit taky.“

Pozn. Aktualizace 27. 10. 2010 (kav)

Další články k tématu

Deset klasických děl k maturitě

Chystáte se k maturitě a děsí vás seznam četby? Vybrali jsme pro vás deset klasických děl napsaných před rokem 1950, které vás budou bavit! Jde o knihy, které mají co nabídnout i dnešním čtenářům, a v některých případech jde o naprosté průkopníky žánru. A bonus navíc, některé z nich zvládnete přelouskat za jedno odpoledne. 1984 (George Orwell, 1949) […]

číst více

Student se soudí, protože neudělal maturitu

Většina maturantů neuspěje s odvoláním proti výsledkům maturitní zkoušky. Někteří se kvůli tomu i soudí. To je také případ Michala K. U soudu argumentoval tím, že jeho výkon u odpoledního didaktického testu z českého jazyka ovlivnil hluk během dopoledního testu z angličtiny. A pražský městský soud mu dříve dal za pravdu. Do sporu teď ale zasáhl Nejvyšší správní […]

číst více