Nakoupit vánoční dárky a ještě přispět na dobrou věc? To můžete díky studentskému projektu Podpořit.cz

14. 11. 2020 | Stojí za přečtení

unnamedUž jste někdy slyšeli o affiliate marketing? S největší pravděpodobností ano, jen o tom možná nevíte. Pokud totiž sledujete videa na YouTube, určitě už jste affiliate marketing zažili v praxi. Youtubeři propagují různé předměty nebo služby, které si pak vy můžete koupit přes odkaz, který najdete u videa. Tím, že na e-shop „přijdete“ přes tento odkaz a nakoupíte, získá youtuber podíl z prodeje.

Affiliate marketing ale může být využíván i pokud nechcete vydělat sami, ale třeba chcete získat peníze pro charitu a různé dobročinné projekty. Přesně tímto způsobem se rozhodla affiliate marketing využít partička studentů z Newton College, která rozjela projekt Podpořit.cz, píše server Czech Crunch.

Celé to začalo před dvěma lety, kdy s nápadem vytvořit portál fungující na tomto principu přišel dnes 22letý Radim Oulehla. Už měl za sebou několik zkušeností s e-shopy, chtěl však dělat něco, co by bylo přínosné pro společnost. Pro vznik Podpřit.cz ho inspiroval britský web fungující na obdobném principu Give As You Live.

„Díky zkušenostem z e-commerce jsem věděl, že lidem můžu umožnit na internetu nakoupit, přispět na dobrou věc, a přitom neutratit ani korunu navíc,“ vysvětlil Oulehla pro Czech Crunch. Později se k němu připojili další spolužáci Ondřej Machač, Daniel Šikling a Kristýna Můčková. Postupem času se jejich parta rozrůstala o další studenty. Sami si vytvořili web, sami oslovují e-shopy, které by se do projektu chtěli zapojit, zjišťují, kde je třeba pomáhat, a sami také celý projekt financují. Velkou podporu má tým studentů mimo jiné i od své školy. „Celý náš projekt je se školou docela úzce propojený a profesoři i studenti nám vychází vstříc,“ říká Machač.

Na rozdíl od britského projektu, který pomáhá získat peníze pro charity, se tým z Podpořit.cz snaží hledat příběhy konkrétních lidí nebo institucí. Nedávno tak například pomáhal zajistit finance na hygienické pomůcky pro Chráněné bydlení Ovečka v Brně.

A jak celý projekt funguje? Na webu podpořit si vyberete e-shop, kde chcete nakupovat. V nabídce je vše od obchodů s oblečením a elektronikou, až po drogérie a knihkupectví. Kliknete na „nakupovat“ a budete přesměrování do vybraného e-shopu. Pak už si jen vyberete položky a postupujete podle instrukcí daného e-shopu. Stáhnout si můžete také doplněk pro webové prohlížeče, který vás během nákupů on-line upozorní, zda e-shop spolupracuje s Podpořit.cz. Procenta z prodeje pak zamíří k potřebným, takže vy nemusíte utratit ani korunu navíc. Vyplatí se to i obchodníkům, pro které je zapojení do projektu nástroj propagace.

„Lidé přes naši službu prozatím nakoupili za zhruba milion korun a sto tisíc z toho šlo na dobrou věc,“ vypočítává Oulehla. Ačkoliv zakladatelé tvrdí, že lidé často následně přispívají ještě nad rámec procent z nákupu, chtějí svůj projekt posunout ještě dál. Už teď přes Podpořit.cz mohou lidé posílat peníze potřebným napřímo a do budoucna chce tým studentů vytvořit také platební bránu, prostřednictvím které budou moci lidé přispívat pravidelně. Jejich ambice směřují dokonce i k vytvoření vlastní platební karty, která by při každém nákupu posílala část peněz na dobrou věc.

Mějte přehled o vysokých školách:


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

Práce na projektu je tedy opravdu hodně. Momentálně se na něm podílí jedenáct lidí, kteří kromě toho studují a mají ještě zaměstnání. Skloubit to všechno dohromady bývá těžké, ale lidé z Podpořit.cz by neměnili. „Je to naplňující práce, co mě baví a rád si na ni najdu čas. Nic nenahradí pocit, když jedeme za člověkem předat to, na co jsme vybrali peníze,“ vysvětluje Machač.