MBA – náklad nebo investice? V době ekonomického poklesu se vyplatí investovat do vzdělání

4. 5. 2020 | MBA studium

Současná ekonomická situace kvůli pandemii koronaviru nutí spoustu lidí zamyslet se, co nastane, až to skončí, až se zase svět začne z krize probouzet a ekonomika znovu startovat. Mnoho podnikatelů a firem bylo nuceno kvůli vládním opatřením svoji činnost na neurčitou dobu přerušit, nebo dokonce úplně ukončit. To samé se týká i jednotlivců, kteří jsou propouštěni. Stát se sice snaží všemi možnými prostředky podniky podporovat, nicméně ne vždy tato podpora stačí a nelze spoléhat, že stát za nás vyřeší všechny případné problémy.

Ptáte se tedy, jak se v době ekonomického poklesu vyhnout nejistotě a připravit se na lepší pozici v budoucnosti? Do čeho se vyplatí nejvíce investovat s nulovým rizikem a čím zajistíte nejen sebe, ale i svoji rodinu?

Obrázek 1 - Investice

Pozor na rizikovost investice

Existuje spousta možností, do čeho lze investovat. První, co většinu z nás napadne, je zlato, akcie, dluhopisy, kryptoměny, komodity atd., které při úspěšné strategii a dobrém načasování mohou přinést velké výnosy bez přílišné snahy. U těchto možností však existuje velmi vysoké riziko ztráty, v současné situaci o to větší. Pokud se Vám například povede nakoupit akcie za velmi výhodnou cenu, za týden na nich můžete vydělat slušné peníze. To Vám však nebude stačit a rozhodnete se ještě nějakou dobu počkat. O den později zjistíte, že jste kvůli propadu ceny přišli o to, co jste ještě den před tím získali, a možná ještě o více. Pokud nejste averzní vůči riziku, nebude to pravděpodobně ta správná cesta pro Vás a budete se muset podívat po něčem jiném.

Co Vám rozhodně nepřinese žádnou ztrátu a nese s sebou nulové riziko, je investice do sebe samotného. Především v mladém věku je investice do vzdělání tím nejlepší, co můžete udělat, protože potom máte spoustu času na využití toho, co jste se naučili a co jste získali.

Obrázek 2 - skills

Vzdělání je nejlepším uchovatelem hodnoty

Vzděláním můžete pouze získat, a i když třeba nabyté znalosti a dovednosti nevyužijete ihned, rozhodně se Vám budou hodit v budoucnu. Můžou to být jazyky, odborné dovednosti, sebevzdělávání v něčem, co Vás opravdu baví či zajímá. A není to jen o tom, co se naučíte, ale také s jakými lidmi se během toho potkáte. Vzdělání Vám otevírá široké možnosti a můžete si být jisti, že se Vám investice do něj dříve či později navrátí. Cokoliv, co umíte a znáte, je velkým plusem pro Vás na trhu práce a zvyšuje to Vaši atraktivitu pro potenciální zaměstnavatele. Investice do vzdělání je tak nejlepším uchovatelem hodnoty.

Pokud patříte mezi jedince s dlouholetou praxí na manažerských pozicích a říkáte si, že by možná nebylo špatné se vrátit na chvíli do stylu „vysokoškolského života“ a získat nové, praktické a ihned použitelné znalosti, pak pro vás máme jeden tip. V posledních letech je velmi oblíbené MBA studium.

Obrázek 3 - businessman

Návratnost investice do MBA je velmi rychlá

Určitě jste o MBA studiu již slyšeli. Jedná se o manažerské vzdělávání, které klade velký důraz na propojení předávaných znalostí s praxí, interaktivitě, reálnosti případových studií. Velmi důležitým faktem je i to, že se během MBA studia potkáte se spoustou odborníků, od kterých čerpáte zkušenosti. Při face-to-face formě studia je tato interakce velkou přidanou hodnotou.

Podle průzkumu z roku 2018 vedeného mezi 78 absolventy US-MBA studia na VUT v Brně, absolventi jako přínosy nejčastěji uváděli osobní rozvoj, využití získaných znalostí a dovedností v zaměstnání, nové kontakty na spolužáky, které zároveň vidí jako možnost nových pracovních příležitostí či zlepšení angličtiny.

Dále bylo zjištěno, že průměrná doba návratnosti investice do MBA studia je 2,2 let. Více než 1/3 absolventů zaznamenala kariérní růst a většina z nich uvedla, že to bylo díky MBA studiu. 62,4 % z nich bylo povýšeno do 3 let od ukončení studia. Zároveň 54 % absolventům vzrostla průměrná mzda, u poloviny z nich téměř o 20 000 Kč, a to již během studia.

Aby to pro vás nebyla jen čísla a výsledky nějakého průzkumu, přinášíme Vám rozhovor s absolventem US-MBA studia na VUT v Brně, Ing. Michalem Dyskem, MBA, který pracuje jako Sales Manager ve společnosti HIMA Paul Hildebrandt GmbH.

Dysko Michal

Proč jste se rozhodl studovat MBA? Podle čeho jste konkrétní program vybíral?

Moje Alma Mater je Fakulta elektrotechniky a informatiky na STU, která v době mého studia nenabízela obory s ekonomickým zaměřením či budováním manažerských dovedností. Cítil jsem potřebu rozšířit si obzory i v této oblasti. Velkým tahounem byl fakt, že MBA není zaměřené na memorování pouček, ale spíše na zkoumání reálných příkladů bez zbytečné teorie s lektorem, který je z praxe.

V obrovském množství různých druhů tréninků, školení a seminářů zaměřených na tuto problematiku je poměrně těžké vyfiltrovat relevantní informace a zvolit takový kurz, který by byl skutečným přínosem. Rozhodl jsem se vsadit na akreditované MBA studium s vírou, že jednotlivé moduly jsou cíleně vybírány a výběr diskutovaných témat probíhá na základě podnětů od absolventů studia v kombinaci s potřebami trhu a přehledem nejnovějších ekonomických trendů. Samozřejmě mezi množstvím modulů byly některé i méně zajímavé.

Když jsem byl definitivně rozhodnutý, že MBA je tou správnou volbou, oslovil jsem vícero akreditovaných institucí nabízející denní formu studia, ne e-learning. Pro US-MBA studium na VUT v Brně jsem se rozhodl z více důvodů:

  • Polovina modulů je v anglickém jazyce,
  • Posluchači jsou zároveň zapsaní na americké univerzitě,
  • US-MBA obsahuje mix předmětů/modulů z různých oblastí managementu,
  • Studium probíhá v pátek-neděli,
  • Vzdálenost od bydliště (jsem ze Slovenska),
  • Poměr cena/výkon.

Vzhledem k tomu, že MBA titul je uznávaný zejména v USA, zdálo se mi logické, aby program byl zastřešený americkou univerzitou. Posluchač je v US-MBA studiu externě zapsán do studijního program na University of St. Francis nedaleko Chicaga, s možností zpětného ověření prospěchu a titulu v případě úspěšného ukončení studia.

Pozitivně hodnotím možnost přijít se podívat na výuky a setkat se s posluchači před samotným přihlášením do programu.

Bylo pro Vás jakožto pro absolventa vzdělání v technickém směru MBA náročné?

Bylo to určitě náročné z časového hlediska. Kromě samotných seminářů na VUT v Brně, které byly vždy od pátku do neděle, od rána do večera, na nás v průběhu pracovního týdne často čekala práce na případových studiích. Na těch jsme pracovali nejčastěji v noci, protože většina z nás chodila při studiu do práce. Můj obdiv si však zaslouží ti, kteří dokázali studium skloubit nejen s prací, ale také s rodinným životem a výchovou dětí.

Na straně druhé, a nyní mluvím za celou naši Cohortu, jsme se vždy těšili na každý další modul a také na spolužáky. Vnímali jsme to jako únik z denní reality zpět do studentských let, ačkoliv pouze na pár víkendů 🙂

Co pro Vás bylo největší přidanou hodnotou?

Většina modulů v US-MBA byla zajímavá a znalosti z nich získané používám v denní praxi. Např. se velmi zajímám o možnosti investování, v čemž mně background z MBA velmi pomáhá. Kromě získaných znalostí a dovedností je pro mě přidanou hodnotou i vynikající kolektiv spolužáků, přednášejících a organizátorů programu. Tím bych je rád všechny pozdravil, obzvláště 5. a 6. Cohortu a těším se na dalším setkání s nimi.

Využíváte znalosti, které Vám dalo MBA, ve Vašem zaměstnání?

Ano, přímo i nepřímo. Přímo například při plánování, při promýšlení marketingu v rámci firmy, stejně tak jako při vyjednávání se zákazníky. Nepřímo jsem získal všeobecný přehled v oblasti managementu a rozšířil slovní zásobu o různé ekonomické pojmy v anglickém jazyce.

Myslíte, že jste díky MBA studiu pro zaměstnavatele jako potenciální zaměstnanec atraktivnější? Proč?

Je těžké posoudit moji atraktivitu u zaměstnavatele, určitě si však myslím, že vzdělání získané MBA studiem může být výhodou obzvláště v amerických firmách. V mém případě jsem se pro studium rozhodl z důvodu osobního rozvoje, proto jsem nikdy nezkoumal, jak to vnímá můj zaměstnavatel. Je to zároveň příležitost pro profesní rozvoj.

MBA je docela velká investice. Můžete říct, že se Vám vyplatila?

Určitě je potřeba zvážit toto rozhodnutí zejména z časového hlediska, protože od přihlášení vás čeká „už jen“ 1,5 roku pozitivního stresu, odpírání spánku při psaní případových studií, ale i krásné zážitky a spousta vzpomínek. Spíše to beru tak, že někdo cílí úspory na dovolenou, někdo investuje do kryptoměn a jiný si koupí nové auto. Já osobně nerad investuji do komodit, na které nemám reálný dosah, a tedy ani kontrolu nad nimi. Věřím, že investice do sebe je nejrozumnější, proto návratnost investice do MBA studia z finančního hlediska neřeším.

Jste přesvědčen, že MBA pro Vás bude i v budoucnu přínosem? V jakém ohledu?

Určitě ano. Potkal jsem hodně zajímavých lidí, kteří představují různé spektrum průmyslu, pracovního zaměření, nebo věku … Také díky nim jsem získal pohled na věci z různých úhlů. V případě, že bych uvažoval o změně zaměstnání nebo o otevření vlastního businessu, tak vím, na koho se mohu obrátit ať už s prosbou o radu, o volné pracovní místo, případně spolupráci.

Další články k tématu

Motivační školné MBA a LL.M. – Cenu školného máte ve svých rukou

Máme pro Vás fantastickou novinku, která zásadně změní Váš přístup k osobnímu rozvoji a pomůže Vám dosáhnout nejlepších výsledků. Představujeme Vám Motivační školné MBA a LL.M. – revoluční koncept, který spojuje motivaci s výkonem a zaručuje cenově výhodné studium.   Jaké programy mohu studovat? Motivační školné je dostupné pro všechny programy MBA, LL.M., MPA a MSc., […]

číst více

Proč studovat manažerská studia?

Proč studovat manažerská studia Proč studovat manažerská studia? Každý si možná tuhle otázku položil. Ne každý si na ní odpověděl a začal studovat. Ti, co studovat začali, již znají odpověď. A není to jen to, co všude čteme a všude se píše; že manažerská studia jsou cestou k vysněné kariéře, že manažerská studia jsou bránou k vyšším […]

číst více

US-MBA: Příležitost, jak poznat zajímavé lidi

Chcete být tím správným manažerem a lídrem pro svou firmu a držet krok se současnými trendy v businessu? Anebo stojíte na začátku kariéry a potřebujete přenést nabyté znalosti do praktické roviny? K tomu Vám pomůže manažerský vzdělávací program US-MBA v Brně na Fakultě podnikatelské VUT. Získáte tak nejen celosvětově uznávaný titul MBA, ale zejména kvalitní know-how […]

číst více