MATURITA Z ANGLIČTINY: Jak zvládnout didaktický test a naučit se cizí jazyk jednou provždy

22. 3. 2019 | Inspirace

learn-english-design-vector-illustration-eps10-graphic_24908-10587

Maturitní zkouška z cizího jazyka se skládá ze tří částí. Jednou z nich je didaktický test, jehož součástí je i poslech, který má ukázat, jak jste schopni porozumět mluvenému slovu. S poslechem se v budoucnu nejspíš setkáte i u zkoušek na vysoké škole, takže vůbec není na škodu, věnovat mu už teď při přípravě na maturitu více času. Proto pro vás máme pár praktických rad, jak to celé zvládnout.

Stačí se obklopit

Jedinou možností, jak si skutečně osvojit cizí jazyk, je poslech. Bohužel na něj ve škole příliš času nezbývá a tak se netrénuje každou vyučovací hodinu. Abyste u maturity či později na VŠ prokázali, že rozumíte cizojazyčné nahrávce, musíte začít s individuálním tréninkem i mimo školu. Jestliže chcete být precizní, můžete se věnovat soustřednému poslechu. To znamená, že se zaposloucháte do čtených textů nebo dialogů, ze kterých si budete vypisovat neznámá slovíčka a fráze.

Druhou vaší možností je, že se poslechem pouze obklopíte. Pořiďte si cizojazyčnou audioknihu, žánrově nejlépe literaturu faktu (znalosti potom uplatníte i u ústní zkoušky). Zakoupíte ji snadno přes internet, ale můžete objevit i něco zdarma na Youtube nebo v aplikaci Spotify. Případně vyzkoušejte aplikaci Podcast Addict. Skrz ní můžete poslouchat zprávy, komediální kanály nebo rozhovory s celebritami v cizím jazyce. Varianty podcastových aplikací existují pro Android i iOS. Pak už stačí jen vzít sluchátka a poslouchat kdykoliv to jde. Při sportu, během úklidu, v autě nebo autobuse.

I v dalších volných chvílích se snažte zůstat cizím jazykem obklopeni. Dívejte se na filmy nebo seriály s titulky či poslouchejte hudbu v příslušném jazyce. I když poslech nebude soustředěný, budete se mu ve finále věnovat mnohem déle a častěji.

Konverzujte

Pokud máte možnost, vyjeďte do zahraničí nebo si popovídejte s rodilým mluvčím. Kromě poslechu tak procvičíte i mluvení, výslovnost a slovní zásobu. Jestliže v tuto chvíli pro vás není nic z toho možné, zkuste se v cizím jazyce bavit o přestávce se svými spolužáky, případně s rodinnými příslušníky.

Užitečné servery

Pro další přípravu můžete využít následující webové stránky.

www.esl-lab.com – najdete tu tři úrovně cvičení a vybírat můžete z celé řady témat. Zvukové nahrávky si lze pouštět i opakovaně. Po nich vyplníte pět otázek a získáte hodnocení.

www.learnoutloud.com – je tu téměř 1500 zvukových souborů rozdělených do 16 kategorií. Před samotným poslechem dostanete instrukce a budete upozorněni na důležitá slovíčka a fráze.

www.englishmedialab.com – zde si můžete stáhnout nebo poslechnout online další nahrávky.

Zdroje: sogoodlanguages.com, jazyky.com.

Další články k tématu

Svět máte na dosah… ale svět neumí česky!

Svět máte na dosah… ale svět neumí česky!

Pomaturitní Studium jazyků se slevou a i se statutem studenta. Odložte si rozhodnutí, co dál, o jeden rok! Další vysokoškolské studium nebo práce Vám neutečou… Studujte pomaturitní jazykové kurzy – studium se statutem studenta beze stresu, plné zábavy a přitom skvělá příprava na další vysokoškolské studium nebo do praxe! Intenzivně se v BOHEMIA INSTITUTU můžete věnovat nejen …

číst více
Jak podat odvolaní proti výsledkům maturity

Jak podat odvolaní proti výsledkům maturity

Máte pocit, že vám bylo ukřivděno při hodnocení maturitních písmenných prací nebo v průběhu profilové ústní části na vaší škole? Jakožto maturant máte ze zákona právo podat proti výsledkům jakékoli části maturity odvolání. Stačí zaslat Žádost na přezkoumání průběhu a výsledku maturitní zkoušky na příslušný úřad a čekat. Jak na to? Žadatel vyplní příslušný formulář dostupný …

číst více
Na protest proti povinné maturitě z matematiky vyjdou do ulic tisíce lidí

Na protest proti povinné maturitě z matematiky vyjdou do ulic tisíce lidí

O povinné maturitě z matematiky zákonodárci hovoří již celá léta. Podle aktuálně platného zákona by většina středoškoláků měla povinně skládat maturitní zkoušku z matiky už v roce 2022. Proti se však staví kromě studentů dlouhodobě také ministr školství Robert Plaga. Ten se tak pravděpodobně přidá k páteční demonstraci, kterou pořádá na Malostranském náměstí v Praze Česká středoškolská …

číst více