Masarykova Univerzita otevřela největší sluneční elektrárnu v Česku

13. 4. 2006 | Aktuality

Studenti, kantoři, ekologové. Ti všichni ode dneška budou chtít jen slunné dny. Sluneční energii totiž umí převést nový systém umístěný na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně na energii elektrickou a to zcela ekologicky.

Panely, které umí vyrobit energii, jsou umístěny na střeše a na fasádě budovy pedagogické fakulty. Jejich celková plocha je 337 m2. To znamená, že je to největší sluneční elektrárna v České republice. „Kromě toho, že přináší úsporu energie z klasických zdrojů, přispívá i ke snížení emisí oxidu uhličitého,“ řekl Petr Sládek z katedry fyziky pedagogické fakulty. Této fakultě má nová ekologická elektrárna sloužit také pro vědecké a výukové potřeby. „ Studenti své zkušenosti s tím, jak pracovat s přírodními zdroji, budou moci předávat dál, proto je tato elektrárna právě na pedagogické fakultě,“ uvedl ministr životního prostředí Libor Ambrozek na včerejším slavnostním uvedení sluneční elektrárny.

Cena celého zařízení přesáhla 19 milionů korun. Na sluneční elektrárnu přispěl stát, část zaplatila Masarykova univerzita.

V české republice je nyní v provozu několik slunečních elektráren – na technických univerzitách v Ostravě a Liberci, na Karlově univerzitě. Menší pokusná elektrárna využívající slunečního záření je i v Dukovanech.