Maďarsko chce postavit kontroverzní čínskou univerzitu za 33 miliard

5. 6. 2021 | Stojí za přečtení

čínská univerzitaV roce 2024 by v Maďarsku měla začít působit čínská univerzita Fudan. Na výstavbu kampusu obdrží maďarská vláda od Pekingu půjčku ve výši 33 miliard korun. Opoziční politici jsou proti. Projekt by podle nich mohl ohrozit bezpečnost země i celé EU.

Areál univerzity má postavit čínská stavební inženýrská společnost (CSCES). Tuto společnost řada zemí podezřívá z korupce a ze špionáže. „Do zmíněného projektu půjde víc peněz než v roce 2019 do celého maďarského vysokoškolského systému,“ upozorňuje web direkt36.hu.

Proti stavbě čínské univerzity se postavili někteří maďarští poslanci. Žádají o svolání bezpečnostního výboru parlamentu a upozorňují na skutečnost, že univerzita může představovat bezpečnostní riziko pro Maďarsko, Evropskou Unii a NATO.

Web direkt36.hu upozornil i na to, že univerzita spolupracuje s čínskými tajnými službami a provozuje špionážní školu, na které čtvrtina studentů a vyučujících patří do komunistické strany.

Se stavbou univerzity nesouhlasí ani primátor maďarského hlavního města Gergely Karácsony. Poukazuje na to, že na místě, kde vyroste univerzita, měla původně vzniknout nová bytová čtvrť pro mladé rodiny a studenty a chce, aby se o stavbě ještě rozhodlo v místním referendu.

Zdroj: Novinky.cz

Další články k tématu

Cítím tu méně xenofobie, možná mi začne časem chybět český smysl pro humor, říká doktorand bioinformatiky v Belgii

Cítím tu méně xenofobie, možná mi začne časem chybět český smysl pro humor, říká doktorand bioinformatiky v Belgii

David Novák v loňském semestru nastoupil na doktorandské studium na Gentské univerzitě ve vlámské části Belgie. Jeho oborem je bioinformatika – zpracovávání biologických dat za pomocí počítačových technologií. Nejčastěji pracuje s daty o bílkovinách z buněk kostní dřeně nebo krve, což ve výsledku pomáhá lépe porozumět imunitnímu systému i efektivně rozpoznat nemoci, které ho postihují, …

číst více
Univerzitám v USA hrozí ztráta studentů z Číny

Univerzitám v USA hrozí ztráta studentů z Číny

Univerzity ve Spojených Státech mohou přijít o mnohé studenty z Číny. Tamní školy jsou podle březnového průzkumu pro rodiče čínských studentů sice stále volbou číslo jedna, podle Institutu mezinárodního vzdělávání (IIE) ale hrozí, že začnou upřednostňovat jiné země k vysokoškolskému studiu svých potomků. Americké univerzity dokonce zmobilizovaly absolventy a stávající studenty z Číny, aby posílali domů pozitivní dojmy …

číst více
Nový Zéland má pověst nejbezpečnější země, Spojené království zase nejpřívětivější

Nový Zéland má pověst nejbezpečnější země, Spojené království zase nejpřívětivější

Mezinárodní studenti hodnotili v průzkumu nadnárodní vzdělávací organizace Navitas atraktivitu anglofonních zemí jako studijních destinací. V době koronavirové pandemie výzkumníci zjišťovali, jak studenti vnímají jednotlivé země z hlediska bezpečnosti a stability i její otevřenosti a srdečnosti. V současnosti je podle průzkumu nejstabilnější a nejbezpečnější destinací pro mezinárodní studenty Nový Zéland. Zemi i v době šířící …

číst více