Logická olympiáda Mensy zná své vítěze. Letos soutěž probíhala prezenčně i on-line

8. 1. 2021 | Aktuality

MENSA_olympiádaNavzdory omezením způsobeným epidemiím covid-19 zvládla Mensa uspořádat celorepublikové finále tradiční Logické olympiády.

„Každý den jsme sledovali vývoj situace, připravovali různé scénáře, ale nevyvíjelo se to moc nadějně. Nějaký čas to opravdu vypadalo, že letos skončíme už krajskými koly,“ sdělila Zuzana Poláková, koordinátorka Logické olympiády z Mensy ČR.

Změnám se nicméně olympiáda přece jen nevyhnula. Studenti sice soutěžili prezenčně, ale pouze v malých skupinkách v jednotlivých krajích. „Bylo by špatně, kdybychom se v Mense nedokázali popasovat se zadáním vlády a nedovedli třináctý ročník Logické olympiády zdárně až do finále,“ doplnila Zuzana Poláková.

Jenom finalisté z Prahy a Středočeského kraje měli možnost soutěžit v sídle Mensy ČR v pražských Dejvicích. „Vyhrál jsem krajské kolo a lidé kolem mě mi teď věří. Takže se cítím trochu pod tlakem. Pocitově mi ale víc vyhovuje prezenční forma soutěžení,“ podělil se o své dojmy Jiří Moštěk z Gymnázia Jana Keplera v Praze, který se stal pražským vítězem kategorie C krajského kola soutěže. Moštěk se soutěže účastní pravidelně každý rok.

A není jediný, kdo preferuje prezenční formu soutěžení. Stejně to má i Eliška Arltová z Gymnázia v Kladně. Ta se na rozdíl od Moštěka k soutěži vrátila po delší době. Čeká ji na jaře maturita, takže letos měla poslední šanci se olympiády zúčastnit. Postup do finále byl pro ni překvapením. „Oba způsoby mají něco do sebe. Při distanční formě mám klid doma u počítače, v prezenční ale člověk vidí všechny příklady najednou a může mezi nimi lépe volit a to je výhodnější,“ řekla Arltová.

Že je Logická olympiáda celostátní soutěží, dokazují i místa pobytu výherců všech tří kategorií. Jakub Pazdera z Brna zvítězil v kategorii A, kategorii B vyhrál Václav Verner z Prahy a Jakub Kislinger z Klatov se umístil jako první v kategorii C.

Samotné vyhlášení výsledků pak proběhlo pouze on-line. „Je to jediná možnost, jak letošním medailistům poblahopřát k jejich vynikajícímu výkonu. K tomu, jak se vyrovnali s nestandardními podmínkami a jak vyřešili náročné úlohy,“ vysvětlil Tomáš Blumenstein, zakladatel Logické olympiády. Ocenění studenti jako odměnu získali deskové hry a poukazy na elektroniku.

 
Zdroj:
novinky.cz

Další články k tématu

Brněnské VUT získalo ocenění Škola doporučená zaměstnavateli

Brněnské VUT získalo ocenění Škola doporučená zaměstnavateli

Brněnské Vysoké učení technické ovládlo soutěž Škola doporučená zaměstnavateli. S celkovým součtem 3 409 bodů porazila brněnská technika pražskou ČVUT, která získala 2 957 bodů. Na třetí příčce skončila Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Soutěž probíhá celostátně a zaměstnavatelé v ní každý rok hodnotí české univerzity jako celek, jednotlivé fakulty i střední školy. Brněnské …

číst více
ČVUT zvítězila v mezinárodní soutěži dronů

ČVUT zvítězila v mezinárodní soutěži dronů

Na konci února proběhlo ve Spojených arabských emirátech finále soutěže o nejlepší drony. Soutěž pořádala tamní univerzita Khalifa v Abú Zabí a zapojily se do ní týmy z celého světa. Největší úspěch slavil český tým z fakulty elektronické pražské ČVUT, který se svým dronem celou soutěž vyhrál. V první soutěžní disciplíně musely drony najít a zlikvidovat balonky, …

číst více
Studenti získali cenu Wernera von Siemense

Studenti získali cenu Wernera von Siemense

Vědecká soutěž Wernera von Siemense každoročně oceňuje technologické a přírodovědné projekty. Letošní ročník ocenil průlomové objevy v léčbě nemocí i technické studie sportu. První ročník soutěže proběhl už v roce 1998 a od toho roku společnost Siemens na odměnách úspěšným účastníkům vyplatila 12,5 milionu korun. Ocenění během 22 let konání soutěže dostalo 389 vítězů. Konkurence je postupně …

číst více