Logická olympiáda Mensy zná své vítěze. Letos soutěž probíhala prezenčně i on-line

8. 1. 2021 | Aktuality

MENSA_olympiádaNavzdory omezením způsobeným epidemiím covid-19 zvládla Mensa uspořádat celorepublikové finále tradiční Logické olympiády.

„Každý den jsme sledovali vývoj situace, připravovali různé scénáře, ale nevyvíjelo se to moc nadějně. Nějaký čas to opravdu vypadalo, že letos skončíme už krajskými koly,“ sdělila Zuzana Poláková, koordinátorka Logické olympiády z Mensy ČR.

Změnám se nicméně olympiáda přece jen nevyhnula. Studenti sice soutěžili prezenčně, ale pouze v malých skupinkách v jednotlivých krajích. „Bylo by špatně, kdybychom se v Mense nedokázali popasovat se zadáním vlády a nedovedli třináctý ročník Logické olympiády zdárně až do finále,“ doplnila Zuzana Poláková.

Jenom finalisté z Prahy a Středočeského kraje měli možnost soutěžit v sídle Mensy ČR v pražských Dejvicích. „Vyhrál jsem krajské kolo a lidé kolem mě mi teď věří. Takže se cítím trochu pod tlakem. Pocitově mi ale víc vyhovuje prezenční forma soutěžení,“ podělil se o své dojmy Jiří Moštěk z Gymnázia Jana Keplera v Praze, který se stal pražským vítězem kategorie C krajského kola soutěže. Moštěk se soutěže účastní pravidelně každý rok.

A není jediný, kdo preferuje prezenční formu soutěžení. Stejně to má i Eliška Arltová z Gymnázia v Kladně. Ta se na rozdíl od Moštěka k soutěži vrátila po delší době. Čeká ji na jaře maturita, takže letos měla poslední šanci se olympiády zúčastnit. Postup do finále byl pro ni překvapením. „Oba způsoby mají něco do sebe. Při distanční formě mám klid doma u počítače, v prezenční ale člověk vidí všechny příklady najednou a může mezi nimi lépe volit a to je výhodnější,“ řekla Arltová.

Že je Logická olympiáda celostátní soutěží, dokazují i místa pobytu výherců všech tří kategorií. Jakub Pazdera z Brna zvítězil v kategorii A, kategorii B vyhrál Václav Verner z Prahy a Jakub Kislinger z Klatov se umístil jako první v kategorii C.

Samotné vyhlášení výsledků pak proběhlo pouze on-line. „Je to jediná možnost, jak letošním medailistům poblahopřát k jejich vynikajícímu výkonu. K tomu, jak se vyrovnali s nestandardními podmínkami a jak vyřešili náročné úlohy,“ vysvětlil Tomáš Blumenstein, zakladatel Logické olympiády. Ocenění studenti jako odměnu získali deskové hry a poukazy na elektroniku.

 
Zdroj:
novinky.cz

Další články k tématu

Žáci se opět utkají na Logické olympiádě. Letos naživo

Žáci se opět utkají na Logické olympiádě. Letos naživo

Mensa České republiky letos již po čtrnácté pořádá Logickou olympiádu. Cílem soutěže je prověřit logické uvažování studentů a jejich schopnost pohotově vyřešit konkrétní zadání. Faktické znalosti jdou v tomto případě stranou. Krajská kola soutěže se loni kvůli pandemii konala on-line a finále proběhlo pouze s omezeným počtem účastníků. Organizátoři se tak po spuštění registrace 1. září …

číst více
Uspěli byste v logické olympiádě pro ZŠ? Krajské kolo zná své vítěze

Uspěli byste v logické olympiádě pro ZŠ? Krajské kolo zná své vítěze

Logická olympiáda zná své finalisty. Do finále 14. ročníku postoupili tři soutěžící – jeden v každé kategorii – ze 14 českých krajů. Uspěli jak účastnící, kteří se do olympiády zapojují každoročně, tak i noví talenti. Soutěž pro žáky základních škol každoročně organizuje Mensa Česká republika. Ukázky zadání soutěže zveřejňuje on-line. Uspěli byste i vy? Letos se …

číst více
Pojmenuj nealko pivo z dílny Matfyzu!

Pojmenuj nealko pivo z dílny Matfyzu!

Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy ve spolupráci s pivovarem Ferdinand připravila nový nealkoholický nápoj. A právě teď pro něj hledá jméno. Navrhnout ho může kdokoliv v rámci soutěže Pěkný jméno. Nové nealkoholické pivo bude patřit do řady „πvO“. Jako první v této řadě vzniklo pivo s názvem Pěkný číslo, na jehož výrobě se podílel Matfyz, pivovar Ferdinand …

číst více