Kontroverzní otázka u maturit nanečisto

26. 4. 2006 | Aktuality

Letošní čtvrťáky u maturit nanečisto čekala dosti překvapivá otázka.

V části nazvané Občanský a společenskovědní základ se objevilo zadání: „Úkolem státu je zabezpečit přijatelné existenční minimum pro nejchudší vrstvy. Pomocí daní odčerpává stát vyšším příjmovým skupinám a firmám finanční prostředky, které pak prostřednictvím státního rozpočtu přerozděluje. Která z následujících politických stran má nejblíže k myšlenkám uvedeným v textu?“.

Uchazeči volili z následujících odpovědí: „a) ČSSD b) Strana zelených c) Křesťanskodemo­kratická strana d) ODS“.

Správná odpověď zněla ČSSD. Kdo zaškrtl něco jiného, přišel o dva body.

Ministryně školství Petra Buzková (ČSSD) se prý osobně nedomnívá, že by otázka byla propagandou strany, v níž zastávala funkci místopředsedkyně. Nicméně slíbila, že nechá problém vyšetřit.

Testy zaštiťuje ministerstvo školství a cvičně se jich zúčastnila většina maturantů.

Zdroje: www.idnes.cz www.ihned.cz