Jak vycestovat s Erasmem? Pomůže vám s ubytováním i financemi

4. 7. 2018 | Studium v zahraničí

Když uděláte tenhle velký krok do neznáma a vyjedete studovat do zahraničí, nepochybně se vrátíte se s řadou cenných zkušeností a nových přátelství, v budoucnu vám to navíc může pomoci v kariéře. Kde ale začít a co všechno je třeba před odjezdem vyřídit? Na to jsme se ptali odborné referentky programu Erasmus+ Heleny Fuxové.

 

Jsem student VŠ a chtěl bych vyjet na semestr do zahraniční. Co bych měl udělat jako první?

 

Nejdříve by student měl prostudovat základní informace o možnostech studia či stáže v zahraničí na internetových stránkách VŠ či na patřičných nástěnkách školy. Dále je potřeba zjistit, kdo na příslušné fakultě/ VŠ administruje výjezdy do zahraničí, nejčastěji se studenti obrací na tzv. fakultního koordinátora Erasmus+ programu. Koordinátor nebo jiná odpovědná osoba by měli studentovi poskytnout veškeré potřebné informace o možnostech výjezdu do zahraničí v rámci studia.

 

Jak mi při vybírání vhodné školy pro studijní pobyt může pomoci Erasmus?

 

Každá VŠ zapojená do programu Erasmus+ má uzavřené smlouvy s dalšími zahraničními institucemi, tyto smlouvy bývají uvedeny na internetových stránkách VŠ či nástěnkách. Student tedy může snadno zjistit, jaké zahraniční instituce s jeho VŠ spolupracují a vybírat si podle svých preferencí.

 

A co ubytování? Pomůže mi Erasmus i s tímto?

 

Ano, někdy přijímající instituce nabízí přijíždějícím Erasmus studentům ubytování na svých kolejích. Pokud ne, studentům může pomoct například ESN (Erasmus Student Network), která nabízí studentům několik způsobů, jak najít ubytování v zahraničí.

 

Už mám vybranou destinaci. Co musím udělat dál?

 

Nejdříve je potřeba kontaktovat zahraniční oddělení fakulty/VŠ, probrat veškeré administrativní kroky a projít výběrovým řízením. Pokud je student vybrán a splnil veškeré podmínky pro přijetí na zahraniční instituci, musí student podepsat účastnickou smlouvu a tzv. Learning Agreement (smlouva mezi studentem a vysokými školami pozn. red.).

 

Dá se přes Erasmus setkat s někým, kdo již v dané destinaci byl a podělil by se se mnou o svoji zkušenost?

 

Opět je potřeba se informovat na příslušné VŠ. Většina VŠ pořádá v rámci Erasmus klubů setkání se studenty, kteří již výjezd do zahraničí absolvovali a jsou ochotní se podělit o své zkušenosti. Případně je možné načerpat informace z Databáze závěrečných zpráv studentů Erasmus, kde studenti sdílejí své zážitky ze studijního pobytu či stáže v zahraničí (odkaz na databázi najdete zde).

 

 

Jakou finanční podporu může student od programu Erasmus získat a jaké bývají podmínky?

 

V současné chvíli je finanční podpora rozdělena do 3 skupin v závislosti na životních nákladech v dané zemi. V nejdražších destinacích (jako např. Velká Británie, Norsko, Dánsko) je příspěvek na studijní pobyt 510 EUR na měsíc, v případě praktické stáže je to 660 EUR na měsíc. V zemích se středně vysokými životními náklady (např. Německo, Španělsko, Itálie) činí stipendium na studijní pobyt 450 EUR/měsíc a na praktickou stáž 600 EUR/ měsíc. Destinace s nejnižšími životními náklady (Polsko, Maďarsko, Slovinsko…) mají stipendium 330 EUR/ měsíc v případě studijních pobytů a 480 EUR/měsíc v případě stáží.

 

Co byste poradila studentům, kteří mají strach do zahraničí vyjet?

 

Řada studentů má před výjezdem obavy, nicméně pokud je překonají, tak se následně ze zahraničí vrátí s nezapomenutelnými zážitky, zkušenostmi a přátelstvími. Je určitě dobré pobavit se o zážitcích ze zahraničí s jinými studenty, kteří výjezd již absolvovali a stáli třeba před podobnými problémy a dilematy. Studijní pobyt či stáž v zahraničí jsou jedinečnou příležitostí k profesnímu i osobnímu rozvoji, kterou je potřeba využít.

 

 

Další články k tématu

Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

Zájem o Erasmus neupadá. Výjezd do zahraničí zrušila jen desetina studentů

Studenti mají stále zájem vyjet studovat do zahraničí přes program Erasmus, koronavirové pandemii navzdory. Své cesty plánované na nadcházející semestr zrušila jen desetina z nich. Tři čtvrtiny naopak chtějí vyjet v řádné termínu a ostatní uvažují o pozdější cestě. „Většina českých studentů výjezdy neruší, protože až 75 procent studentů nadále počítá s tím, že do zahraničí vyjede. …

číst více
Erasmus v Británii po brexitu: Co čeká stávající studenty a jak to bude s výjezdy v budoucnu?

Erasmus v Británii po brexitu: Co čeká stávající studenty a jak to bude s výjezdy v budoucnu?

Velká Británie k 1. lednu 2021 definitivně opustila Evropskou unii. Zkomplikuje se tím obchodování s ostrovní zemí a složitější bude také cestování. Ještě do září můžete Británii navštívit pouze s občanským průkazem, poté už bude nutný pas. Situace se mění také pro studenty, kteří by chtěli vyjet do země studovat. Co čeká stávající studenty na Erasmu ve …

číst více