Jak dopadly letošní maturity? Studenti se zhoršili!

23. 5. 2018 | Aktuality

Student at lesson

Společnost Cermat, která je organizátorem českých státních maturit, již zveřejnila první výsledky, data a údaje letošních zkoušek. Sečteno podtrženo, žáci čtvrtých ročníků středních škol se v porovnání s loňským rokem výrazně zhoršili. Nejhůře dopadla matematika a německý jazyk.

Český jazyk, matematika, cizí jazyky – ve všech těchto kategoriích byli letošní maturitanti o nějakou tu desetinu procenta horší než loňští studenti. Konkrétně český jazyk a literaturu letos zvládlo 55 746 žáků, což je 89,6 % z celkové úspěšnosti. V porovnání s rokem 2017 je to však o 0,7 % méně.

Maturitní zkoušku z matematiky úspěšně složilo 11 464 studentů, tedy 77,7 %, což je o 0,6 % méně než loni. U matematiky je také poukazováno na zhoršení průměrného hodnocení. Letos totiž ubylo žáků, kteří by tento test zvládli se známkou za 1 nebo alespoň za 2.

A i u cizích jazyků došlo ke zhoršení. Z anglického jazyka, který si vybralo 94,4 % maturantů, uspělo 41 663 z nich, což odpovídá 93,6 % úspěšnosti. V roce 2017 bylo toto číslo o 0,3 % vyšší. Němčinu si vybralo pouze 3,4 % studentů. Test zdárně zvládlo 988 žáků, tedy pouze 63,3 %. Oproti loňskému ročníku je toto číslo o 18 % nižší. U ostatních cizích jazyků jako ruština, francouzština nebo španělština dopadli studenti procentuálně lépe, a v celkových číslech téměř srovnatelně s předchozím rokem.

V následujících dnech bude postupně Cermat zveřejňovat další výsledky maturitních testů, včetně jejich analýz. Podrobná data pak budou k dispozici od 31. 7. 2018.

 

Zdroj: novamaturita.cz
 

Další články k tématu

Užitečné weby pro maturanty

Užitečné weby pro maturanty

Už za několik dní čeká studenty středních škol společná didaktická část státních maturit a následně profilová část, tedy ústní zkoušky. Času na přípravu už mnoho nezbývá, proto je důležité mít rychle po ruce ty nejlepší zdroje. Přinášíme vám přehled webových stránek, kde najdete veškeré informace nutné k přípravě i úspěšnému absolvování maturit. Didaktické testy Didaktický test …

číst více
Povinná maturita z matiky bude

Povinná maturita z matiky bude

Počet studentů, kteří si jako maturitní předmět vyberou matematiku rok od roku klesá. Loni na jaře si ji vybralo jen necelých 24 procent studentů. Oproti tomu si angličtinu zvolilo téměř tři čtvrtiny maturantů. Přitom v roce 2011, když byla povinná maturita poprvé uvedena v praxi, byla čísla mnohem vyrovnanější. Není se však čemu divit. Loni na jaře …

číst více
Tak nám vypnuli internety aneb Zkouškové ve světě

Tak nám vypnuli internety aneb Zkouškové ve světě

Nekompromisní zákaz používání mobilů a veškeré elektroniky při zkouškách platí už prakticky po celém světě. Jenže student je tvor vynalézavý, a tak se vždycky najde alespoň jeden jedinec, který se ho pokusí obejít. A protože už ani mikročipy schované ve spodním prádle nejsou výjimkou (zdravíme vynalézavce do Indie!), je třeba přijít s mnohem tvrdšími opatřeními. Třeba …

číst více