Jak dopadly letošní maturity? Studenti se zhoršili!

23. 5. 2018 | Aktuality

Student at lesson

Společnost Cermat, která je organizátorem českých státních maturit, již zveřejnila první výsledky, data a údaje letošních zkoušek. Sečteno podtrženo, žáci čtvrtých ročníků středních škol se v porovnání s loňským rokem výrazně zhoršili. Nejhůře dopadla matematika a německý jazyk.

Český jazyk, matematika, cizí jazyky – ve všech těchto kategoriích byli letošní maturitanti o nějakou tu desetinu procenta horší než loňští studenti. Konkrétně český jazyk a literaturu letos zvládlo 55 746 žáků, což je 89,6 % z celkové úspěšnosti. V porovnání s rokem 2017 je to však o 0,7 % méně.

Maturitní zkoušku z matematiky úspěšně složilo 11 464 studentů, tedy 77,7 %, což je o 0,6 % méně než loni. U matematiky je také poukazováno na zhoršení průměrného hodnocení. Letos totiž ubylo žáků, kteří by tento test zvládli se známkou za 1 nebo alespoň za 2.

A i u cizích jazyků došlo ke zhoršení. Z anglického jazyka, který si vybralo 94,4 % maturantů, uspělo 41 663 z nich, což odpovídá 93,6 % úspěšnosti. V roce 2017 bylo toto číslo o 0,3 % vyšší. Němčinu si vybralo pouze 3,4 % studentů. Test zdárně zvládlo 988 žáků, tedy pouze 63,3 %. Oproti loňskému ročníku je toto číslo o 18 % nižší. U ostatních cizích jazyků jako ruština, francouzština nebo španělština dopadli studenti procentuálně lépe, a v celkových číslech téměř srovnatelně s předchozím rokem.

V následujících dnech bude postupně Cermat zveřejňovat další výsledky maturitních testů, včetně jejich analýz. Podrobná data pak budou k dispozici od 31. 7. 2018.

Zdroj: novamaturita.cz