Jak dopadly letošní maturity? Studenti se zhoršili!

23. 5. 2018 | Aktuality

Student at lesson

Společnost Cermat, která je organizátorem českých státních maturit, již zveřejnila první výsledky, data a údaje letošních zkoušek. Sečteno podtrženo, žáci čtvrtých ročníků středních škol se v porovnání s loňským rokem výrazně zhoršili. Nejhůře dopadla matematika a německý jazyk.

Český jazyk, matematika, cizí jazyky – ve všech těchto kategoriích byli letošní maturitanti o nějakou tu desetinu procenta horší než loňští studenti. Konkrétně český jazyk a literaturu letos zvládlo 55 746 žáků, což je 89,6 % z celkové úspěšnosti. V porovnání s rokem 2017 je to však o 0,7 % méně.

Maturitní zkoušku z matematiky úspěšně složilo 11 464 studentů, tedy 77,7 %, což je o 0,6 % méně než loni. U matematiky je také poukazováno na zhoršení průměrného hodnocení. Letos totiž ubylo žáků, kteří by tento test zvládli se známkou za 1 nebo alespoň za 2.

A i u cizích jazyků došlo ke zhoršení. Z anglického jazyka, který si vybralo 94,4 % maturantů, uspělo 41 663 z nich, což odpovídá 93,6 % úspěšnosti. V roce 2017 bylo toto číslo o 0,3 % vyšší. Němčinu si vybralo pouze 3,4 % studentů. Test zdárně zvládlo 988 žáků, tedy pouze 63,3 %. Oproti loňskému ročníku je toto číslo o 18 % nižší. U ostatních cizích jazyků jako ruština, francouzština nebo španělština dopadli studenti procentuálně lépe, a v celkových číslech téměř srovnatelně s předchozím rokem.

V následujících dnech bude postupně Cermat zveřejňovat další výsledky maturitních testů, včetně jejich analýz. Podrobná data pak budou k dispozici od 31. 7. 2018.

Líbí se Vám naše stránky?


Nevíte, co studovat? Za 5 minut to zjistíte!    Spustit test

 

Zdroj: novamaturita.cz
 

Další články k tématu

Povinná maturita z matiky bude

Povinná maturita z matiky bude

Počet studentů, kteří si jako maturitní předmět vyberou matematiku rok od roku klesá. Loni na jaře si ji vybralo jen necelých 24 procent studentů. Oproti tomu si angličtinu zvolilo téměř tři čtvrtiny maturantů. Přitom v roce 2011, když byla povinná maturita poprvé uvedena v praxi, byla čísla mnohem vyrovnanější. Není se však čemu divit. Loni na jaře …

číst více
Boj o povinnou maturitu z matiky pokračuje. Pirátská strana ji chce zrušit

Boj o povinnou maturitu z matiky pokračuje. Pirátská strana ji chce zrušit

Za dva roky by studenti gymnázií a lyceí měli poprvé povinně maturovat z matiky. V roce 2023 by pak povinnost měla začít platit i pro žáky odborných škol s výjimkou uměleckých, zdravotnických a sociálních oborů.  Vláda tuto změnu odhlasovala už v roce 2017, nyní však znovu sílí hlasy pro její zrušení. Proti povinné maturitě z matematiky se ozývají politici, …

číst více
Co před maturitou rozhodně nedělat

Co před maturitou rozhodně nedělat

Pokud se nechcete pár dnů před maturitou bít do hlavy, že jste přípravě nevěnovali více času a námahy, pak se pokuste vyvarovat následujícím chybám. Právě ty dělají maturanti nejčastěji. Zatahovat školu Mnoho maturantů má pocit, že je zbytečné trávit poslední měsíce čtvrtého ročníku ve škole. Věřte však, že kantoři se budou ve zbývajících hodinách snažit …

číst více