Gin, rybí tuk, moč. Univerzitní přijímací rituál skončil smrtí

28. 4. 2022 | Stojí za přečtení

Univerzitní přijímací rituálV Belgii pokračuje soudní proces se členy univerzitního spolku, kteří byli přítomni u smrti dvacetiletého studenta. Ten zemřel poté, co absolvoval sérii brutálních výzev, které byly součástí přijímacího rituálu studentského spolku.

Student prvního ročníku Sanda Dia zemřel při drastickém přijímacím rituálu do univerzitního spolku Reuzegom na technické univerzitě v Lovani. Celý proces trval dva dny. První den Dia a další čerství prváci museli vypít několik piv a litr ginu. Druhý den pak podle tradice měli zkonzumovat půl litru rybího oleje nebo akvarijní rybku. Za gurmánskými experimenty následovalo kopání jámy, kterou naplnili studenou vodou. Zde pak studenti prvního ročníku stáli, zatímco na ně ostatní močili. Dia následně upadl do bezvědomí a o dva dny později zemřel v nemocnici na podchlazení a selhání orgánů.

Případ se udál již v prosinci 2018, ale teprve letos v květnu padne u soudu finální verdikt. 18 členů spolku čelí obžalobě z neúmyslného zabití, nedbalosti a podání škodlivých látek. Za to jim hrozí až 15 let vězení. Případ vyvolal v Belgii velký rozruch také kvůli etnickému původu oběti, mrtvý Sanda Dia byl totiž potomek emigrantů ze západní Afriky.

Bývalý předseda spolku se u soudu bránil tím, že nikdy k podobnému případu nedošlo: „Vůbec nás nenapadlo, že to může mít tak katastrofální důsledky,“ uvedl. Nikdy si prý nikdo nestěžoval, navzdory tomu že v této podobě rituál probíhal už roky.

Na brutálnost přijímacích rituálů a některé jejich tragické konce přitom upozorňovala již v roce 2013 Ségolene Royalová, bývalá kandidátka na francouzskou prezidentku. Ta konfrontovala belgického ministerského předsedu Elia di Rupo poté, co francouzská studentka při jednom takovém rituálu upadla do kómatu v důsledku vypití nadměrného množství vody. Royalová sama tyto tradice ve Francii jako ministryně školství zakázala, belgický premiér ji ale vzkázal, že na univerzitních rituálech nehodlá nic měnit.

Zdroje: BBC.com, Deník N, iRozhlas.cz

Další články k tématu

Cítím tu méně xenofobie, možná mi začne časem chybět český smysl pro humor, říká doktorand bioinformatiky v Belgii

Cítím tu méně xenofobie, možná mi začne časem chybět český smysl pro humor, říká doktorand bioinformatiky v Belgii

David Novák v loňském semestru nastoupil na doktorandské studium na Gentské univerzitě ve vlámské části Belgie. Jeho oborem je bioinformatika – zpracovávání biologických dat za pomocí počítačových technologií. Nejčastěji pracuje s daty o bílkovinách z buněk kostní dřeně nebo krve, což ve výsledku pomáhá lépe porozumět imunitnímu systému i efektivně rozpoznat nemoci, které ho postihují, …

číst více
Maďarsko chce postavit kontroverzní čínskou univerzitu za 33 miliard

Maďarsko chce postavit kontroverzní čínskou univerzitu za 33 miliard

V roce 2024 by v Maďarsku měla začít působit čínská univerzita Fudan. Na výstavbu kampusu obdrží maďarská vláda od Pekingu půjčku ve výši 33 miliard korun. Opoziční politici jsou proti. Projekt by podle nich mohl ohrozit bezpečnost země i celé EU. Areál univerzity má postavit čínská stavební inženýrská společnost (CSCES). Tuto společnost řada zemí podezřívá …

číst více
Chaos kolem studentských víz. Britové mají problém vycestovat

Chaos kolem studentských víz. Britové mají problém vycestovat

Řada britských studentů odkládá svůj studijní pobyt v zemích EU a někteří dokonce zamíří raději studovat mimo starý kontinent. Důvodem jsou problémy spojené se studijními vízy. S brexitem totiž narostla byrokracie a proces získání víz je podle některých britských studentů příliš chaotický. Největší problém mají podle serveru The Guardian s vycestováním do Španělska. Britská vláda se …

číst více