Fakulta sociálních studií přivítala nejlepší české a slovenské debatéry

21. 3. 2006 | Aktuality

Jedna z nejvýznamnějších akcí v brněnském akademickém prostředí, šestý ročník česko-slovenského mistrovství v debatování, proběhl o víkendu na brněnské Fakultě sociálních studií. Pod záštitou děkana fakulty Ladislava Rabušice se tu utkaly týmy z České i Slovenské republiky, aby ve formátu britské parlamentní debaty prokázaly, že mají co říci a umí obhájit svůj názor.

Na letošní mistrovství se přihlásilo dvacet čtyři dvoučlenných týmů z Prahy, Brna, Bratislavy, Nitry a dalších měst. Mistrovství se účastní převážně vysokoškolští studenti z různých fakult – právníci, ekonomové, sociální vědci, ale také fyzikové a informatici. „Oživením celého turnaje byla jistě i účast asi desítky středoškolských studentů,“ řekl Matej Kurian, hlavní organizátor celé akce. „Jejich skvělé výkony pro mě byly největším překvapením,“ dodal Kurian, který byl zároveň jedním z devíti rozhodčích.

Témata jednotlivých debat odrážela aktuální otázky lidské společnosti. V letošním mistrovství tak soutěžící debatovali například o ptačí chřipce, zrušení lustrací nebo o dánských karikaturách Mohameda. Celou akci zakončila finálová debata, ve které „vláda“ preferovala technické vzdělání, zatímco opozice se přikláněla na stranu studií humanitních.

V závěrečném ceremoniálu byl vyhlášen vítězný tým celého turnaje, jímž se za velkého potlesku všech přítomných stala „domácí“ dvojice Irena Zatloukalová a Martin Poliačik. Individuální cenu „Nejlepší řečník“ získal Kubo Mačák z Karlovy univerzity.