ERASMUS MUNDUS:

23. 3. 2004 | Aktuality

Poté, co Evropa snížila dotace na známý a mezi studenty oblíbený mobilitní program Socrates/Erasmus, je na světě nový stipendijní program Erasmus Mundus.

Erasmus Mundus je nový mobilitní a kooperační program Evropské unie, jehož cílem je podporovat vzdělávání v magisterském stupni. Oficiální zahájení proběhlo minulý týden v německém Bonnu, naplno se projekt rozběhne se začátkem akademického roku 2004/2005. Cílem nového mobilitního programu je zejména prohloubení akademické spolupráce s přistupujícími zeměmi EU, do které hodlá Evropská komise v průběhu nejbližších čtyř let investovat 230 milionů Euro pro 5000 studentů a 1100 hostujících vědeckých sil.

Hlasy volající po programu, jež by zastřešoval kooperaci s přistupujícími státy, se ozvaly již v roce 2001. O rok poté dostala Evropská komise od Viviane Redingové, komisařky pro kulturu a vzdělání, návrh nového programu pod názvem „Erasmus World“. Předpokládá se, že do projektu bude časem zapojených kolem 100 nejprestiž­nějších magisterských oborů na třech univerzitách, čím se vytvoří evropská platforma pro kvalitní vzdělávání. Cílem Erasmus Mundu však není pouze vysílat studenty a pedagogy na stipendijní pobyty, nýbrž i zvýšit možnosti a popularitu vysokoškolského studia v Evropě. Podrobnosti a přihlášky lze najít pod: http://europa.eu.int/…l2004_en.pdf