ČZU se rozroste o pavilon tropického zemědělství

17. 3. 2020 | Tiskové zprávy

FTZ_dvorní průčelíAreál České zemědělské univerzity (ČZU) se v letošním roce rozšíří o nový „zelený pavilon“. Budova se otevře zájemcům o studium tropického zemědělství a problematiku rozvojových zemí a budoucím studentům Fakulty tropického zemědělství (FTZ), a to v letošním zimním semestru. Nabídne ty nejmodernější prostory, technologie a zázemí pro vědecko-výzkumnou činnost.

ČZU si opět polepšila ve světovém žebříčku nejekologičtějších univerzit světa na 31. místo. Postup o 15 příček jistě není náhodný, ale jedná se o ocenění tvrdé práce na neustálém zlepšování se v oblasti ohleduplnosti k životnímu prostředí. Konkrétní kategorie, ve kterých univerzita vyniká v rámci republiky, jsou zelené plochy, chytré technologie, recyklace vody a zadržování vody v kampusu a v neposlední řadě i výstavba nového „zeleného“ pavilonu.

Výstavba nového Pavilonu tropického zemědělství (PTZ) byla zahájena v roce 2018 v důsledku nevyhovujících stávajících prostor, jež byly roztříštěny po celém kampusu. Nyní tak dojde k centralizaci všech pracovišť a výukových prostor do jedné budovy. „Vzdělávání a výzkum s tématikou tropů a subtropů nám v dnešní době poskytuje náskok v oblasti adaptace na klimatickou změnu v našich zeměpisných šířkách. Jsem rád, že tyto aktuální problematiky dostávají v našem kampusu společné moderní prostory,“ připomněl rektor ČZU profesor Petr Sklenička.

Fakulta tropického zemědělství je unikátní pracoviště, jehož historie sahá až do 60. let minulého století a v důsledku zvyšujícího se zájmu o studium tropického zemědělství a problematiky rozvojových zemí, máme ambici nabídnout ty nejmodernější prostory jak našim akademikům, tak studentům,“ uvedl docent Jan Banout, děkan FTZ a zároveň koordinátor projektu výstavby PTZ.

Budova bude mít systém zachytávání dešťové vody propojený s jímkami a retenční nádrží. Voda se následně bude používat na zalévání. Pavilon také bude mít předsazenou fasádu s popínavými rostlinami nebo také dva stojany na dobíjení elektromobilů. Dále je pavilon vybaven fotovoltaickými panely, které zajistí částečnou dodávku elektrické energie. Vytápění bude zajišťováno pomocí tepelných čerpadel. „Velmi významné bude rozšíření kapacit pro zpracování epidemiologických dat a provádění dalších  studií na nebezpečných patogenech, které ohrožují domácí a volně žijící zvířata a potenciálně mohou být přeneseny na lidi,“ dodal Jan Banout.

FTZ_vstupní průčelíStudenti se mohou těšit na ty nejmodernější podmínky v inovovaných studijních programech, což zlepší jejich pozici na trhu práce. Kromě špičkových laboratoří a herbária (prostoru pro praktickou výuku tropické botaniky a depozitáře pro botanické vzorky zejména z etnobotanického výzkumu
v tropech poskytujícího expertízu v oblasti taxonomie rostlin) se pavilon bude pyšnit i multikulturním centrem, které bude sloužit studentům z různých částí světa, znevýhodněným studentům a studentům se specifickými potřebami. Nová budova umožní i využití interaktivních výukových metod typu „classroom response system.“ K realizaci projektu došlo díky úspěšnému čerpání dotace z Operačního programu pro Výzkum, vývoj a vzdělání.

Kampus České zemědělské univerzity v Praze se v budoucích letech rozroste o další výukové
a výzkumné prostory. Pracovat se již začalo na Výukovém centru zpracování zemědělských produktů, do budoucna je v plánu také například Pavilon bioekonomiky.

Další články k tématu