České univerzity bodovaly v dalším mezinárodním srovnávacím žebříčku

2. 11. 2014 | Aktuality

Hned tři české univerzity se dostaly do žebříčku celkových 500 nejlepších světových vysokých škol s názvem Best Global Universities, který sestavila americká společnost U. S. News & World Report. Zaměřuje se zejména na vědeckou a publikační činnost jednotlivých škol.

Univerzita Karlova v Praze (UK) se v rámci tohoto žebříčku umístila na 179. místě (získala cca 48 % v rámci celkového hodnocení), jen v Evropě přitom skončila na 67. příčce. České vysoké učení technické v Praze celosvětově obsadilo 377. příčku (jen v Evropě by bylo 159.) a jako 488. se do globálního žebříčku probojovala i Univerzita Palackého v Olomouci (v Evropě na 210. místě).

Hodnoceny byly ale i jednotlivé oblasti činnosti škol – například v matematice se UK vyšplhala až na 51. pozici, ve fyzice na 66., v rámci sekce botanika a zoologie se umístila na 84. příčce. Žádná další z českých škol se do dílčích oborových žebříčků nedostala.

Mezi poměrově nejvíce hodnocená kritéria, jichž bylo celkem deset, patřila globální a regionální pověst školy, množství publikací a míra populárních citací vědeckých textů. Mezi další pak patřil počet citací celkem, mezinárodní spolupráce apod. Hodnocen byl, i když procentuálně nejméně, také počet udělených doktorských titulů či jejich poměr vůči počtu na jednoho akademického pracovníka.

Na vrcholu žebříčku se umístila Harvardova univerzita (GB), která získala 100 % bodů. Za ní se umístil Massachusetts Institute of Technology, Cambridge (US, 88,9 %) následovaný University of California, Berkeley (US, 88 %).

Zdroj: www.usnews.com

Další články k tématu

Díky UPOL můžete sosat informace i o prázdninách. Na letních školách!

Díky UPOL můžete sosat informace i o prázdninách. Na letních školách!

Vzdělávat se můžete i o prázdninách. Třeba na některé z letních škol Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL), která jich každoročně pořádá hned několik, přičemž každá ze škol je jinak zaměřená. My jsme pro vás vybrali tři školy, na které je stále možné se hlásit. Pozor! Nejbližší uzávěrka je už 10.7. Své mozkové buňky můžete procvičit …

číst více
Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Některé Vysoké školy v Česku kvůli koronaviru ruší výuku

Několik vysokých škol po České republice kvůli výskytu koronaviru preventivně na několik dní ruší výuku. Patří mezi ně i Česká zemědělská univerzita (ČZU), jejíž pedagog byl pozitivně testován na Covid-19. Pedagog z technické fakulty se nakazil při konferenci v italském Udine. Výuka byla prozatím zrušena v pondělí a v úterý. Pedagog se podle ČZU dostal do …

číst více
ČVUT zvítězila v mezinárodní soutěži dronů

ČVUT zvítězila v mezinárodní soutěži dronů

Na konci února proběhlo ve Spojených arabských emirátech finále soutěže o nejlepší drony. Soutěž pořádala tamní univerzita Khalifa v Abú Zabí a zapojily se do ní týmy z celého světa. Největší úspěch slavil český tým z fakulty elektronické pražské ČVUT, který se svým dronem celou soutěž vyhrál. V první soutěžní disciplíně musely drony najít a zlikvidovat balonky, …

číst více