10 let se státními maturitami: dlouhé přípravy a dvě úrovně

20. 4. 2021 | Aktuality

10 let se státními maturitamiLetos uplynulo 10 let od prvních státních maturit. Jejich příprava však formálně začala už před 20 lety a stále se zdá, že je na čem pracovat. Přinášíme vám první ze dvou dílu seriálu o státních maturitách v Česku, ve kterém zrekapitulujeme počáteční zdroje inspirace i první rozjezdové roky.

2000-2011: zákon bez realizace

Popud k prvním diskuzím ohledně státních maturit přišel již v 90. letech od Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jíž je Česko od roku 1995 součástí. Od dohledu této organizace si stát sliboval zvýšení celkové úrovně českého školství a přiklonění se k západním modelům vzdělávání.

Myšlenka státních maturit pak vzešla z přesvědčení, že se základní a střední školy a jejich pedagogové dostatečně nesnaží, a proto potřebují státní dohled. Před koncem tisíciletí vznikl první „prototyp“ státních maturit s názvem Sonda maturant. Účastnilo se ho 80 tisíc studentů. Sonda maturant kromě znalostí z českého jazyka ověřovala také znalosti z cizího jazyka, matematiky a obecné studijní předpoklady.

Začátkem tisíciletí také proběhly první pokusy o uzákonění státních maturit. To se ovšem povedlo až o čtyři roky později.

Uzákoněním to ale neskončilo. Konkrétní podoba maturit se totiž formovala ještě následujících sedm let a měnila se a odkládala s každým dalším ministrem školství. „Průkopníkem“ se stal až Josef Dobeš z Věcí veřejných, který v roce 2011 spustil projekt státních maturit naostro, s vidinou investice, která se státu do budoucna vrátí.

Tehdy už se ustálila jiná představa o významu státních maturit: popudem k lepším výsledkům už neměl být bič státního dohledu, ale možnost srovnávat se s ostatními školami. Podle serveru Aktuálně.cz se také výhledově počítalo s tím, že by výsledky státních maturit mohly sloužit jako vstupenka na vysoké školy, nebo by je mohli zohledňovat zaměstnavatelé.

2011: jedeme naostro

Rok 2011 byl prvním rokem, kdy se maturitní zkouška řídila zákonem – byla poprvé rozdělena na společnou část stejnou pro všechny a profilovou část, které byla v gesci škol. Ve společné části si maturanti museli povinně zvolit maturitu z českého jazyka a literatury. Další povinná zkouška byla z cizího jazyka nebo matematiky. Maturanti si mohli zvolit také přídavek v podobě nepovinných předmětů. Ve společné části tak mohli navíc maturovat například z chemie či dějin umění. Asi nejvýznamnějším rozdílem oproti dnešku byla dvojí obtížnost zkoušek – tehdejší středoškoláci si volili mezi základní a vyšší úrovní.

Sítem historicky prvních novodobých státních maturit neprošla pětina studentů, na některých školách dokonce selhalo 70 procent maturantů. Největší neúspěšnost byla na učilištích a nástavbových oborech. Za průběh maturit a nejednoznačnost otázek byl tehdejší ministr školství Dobeš kritizován jak studenty, tak i některými řediteli škol. Sám Dobeš tehdy ocenil, že jednotné maturity odhalily výjimečné špatné školy a pochválil přísné kantory.

2012: příliš těžká matematika

Rok 2012 se zapsal do dějin těžkou úrovní zkoušky z matematiky, která byla těžká až moc. „Já i většina ostatních studentů jsme se s takovými úlohami nikde nesetkali, ať už ve škole nebo v testech společnosti Cermat,” komentoval situaci tehdy pro iDnes.cz student Petr Bílek z Děčína. Největším zabijákem byl nedostatek času, vypracovat test v limitu nezvládl ani šéf Cermatu Pavel Zelený.

Cermat zpětně posunul hranici bodového hodnocení, díky čemuž vyšší úroveň státní maturity z matematiky složilo více studentů a zvýšila se i původně 40procentní úspěšnost. Někteří studenti si díky tomu vylepšili známku a mohli se dostat na vysokou školu bez přijímacích zkoušek.

Před devíti lety se také zúžila nepovinná nabídka předmětů a ve společné části už zůstaly jen český jazyk, cizí jazyk a matematika. Tento rok také slohy opravoval Cermat, od čehož bylo pro dlouhé průtahy v dalších letech upuštěno.

2013: jedna úroveň

Novela zákona v roce 2013 zrušila vyšší a nižší úroveň státní maturity a zkoušku sjednotila. Počet povinných předmětů ve společné části se opět ustálil na dvou, i když během příprav novely zaznívaly hlasy, které prosazovaly tři povinné předměty.

V tomto roce také Cermat poprvé zveřejnil výsledky maturit na svém webu, což dříve odmítal. Ačkoli stále nelze získat celorepublikové žebříčky, je možné porovnávat jednotlivé školy v rámci kraje a v rámci jednoho předmětu. “Zpřístupnění výsledků maturit vítám a vnímám jako další krok k větší transparentnosti a otevřenosti Cermatu a zpřístupnění výsledků maturit vůči veřejnosti,” uvedl tehdy první náměstek ministra školství Jindřich Fryč pro server iDnes.cz.

A jak si ročník 2013 u zkoušek vedl? Zatímco počet neúspěšných maturantů z českého jazyka byl nízký a výsledky na různých typech škol podobné, matematika odhalila propastný rozdíl mezi učilišti a odbornými nástavbami a ostatními školami. V prvním termínu neudělalo zkoušku z matematiky 30 až 40 procent maturantů. V následujících letech proto budou maturanti upřednostňovat cizí jazyk před matematikou.

V druhém díle seriálu o státních maturitách mimo jiné odhalíme, proč je čím dál tím méně úspěšných maturantů z češtiny, nebo co všechno zavinil Jidáš.

Zdroje: Státní maturita.cz, Eduzín.cz, Respekt, msmt.cz

Další články k tématu

10 let se státními maturitami: zrádný Jidáš i legislativní boje

10 let se státními maturitami: zrádný Jidáš i legislativní boje

Letos uplynulo 10 let od prvních státních maturit. V rámci tohoto výročí vám přinášíme dvoudílný seriál mapující proměny společné zkoušky. V první části jste se dozvěděli, jak státní maturita vznikala a jak se s ní v prvních třech letech studenti popasovali. Ve druhé části se dozvíte, proč by stávající podoba státních maturit mohla být považována za nezákonnou i jaký …

číst více
Neúspěšní maturanti budou mít o jeden opravný termín navíc

Neúspěšní maturanti budou mít o jeden opravný termín navíc

Vláda kvůli pandemii koronaviru vyjde vstříc studentům, kteří neuspějí u maturity. Neúspěšní maturanti dostanou jeden opravný termín navíc. Místo dvou budou mít tři. Didaktický test si budou moct znovu napsat 7. až 9. července, praktické zkoušky pak budou mít možnost opravit až do konce léta. K vyhlášení dodatečného termínu vedlo vládu mimo jiné i to, …

číst více
K jednotným přijímačkám se letos hlásí o deset tisíc méně studentů

K jednotným přijímačkám se letos hlásí o deset tisíc méně studentů

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy a víceletá gymnázia bude letos psát méně studentů. Celkový počet přihlášek poklesl na 84 tisíc, což je zhruba o 10 tisíc méně než v loňském roce. Jedním z důvodů je fakt, že kvůli pandemii koronaviru nebudou zkoušky od Cermatu povinné na všech školách. Pořádat je musí pouze víceletá gymnázia, čtyřleté …

číst více