Veřejné vysoké školy

Prezident jmenoval 12 rektorů vysokých škol

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval dvanáct rektorů veřejných vysokých škol. Nakonec se jmenování nekonalo na Pražském Hradě, ale v Karolinu a samotné předání dekteru provedl na žádost prezidenta ministr školství Robert Plaga. Noví rektoři a rektorky povedou školy do roku 2022. Většina z nich nastoupí do funkce od února, pouze staronové rektorka Vysoké školy ekonomické […]

číst více

Soukromá vs. veřejná VŠ

Studium na soukromé nebo veřejné vysokoškolské instituci? „Nikdy jsem nedopustil, aby škola stála v cestě mému vzdělání,“ tvrdil Markem Twain. Zvolte si školu tak, aby jeho slova platila i pro vaši cestou k poznání.

číst více

Po které škole najdou absolventi největší uplatnění?

Které vysoké školy mají nejvyšší uplatnění absolventů? Na to se ptala studie datových žurnalistů Českého rozhlasu. Podívejte se, k čemu dospěli.

číst více

Co studovat: veřejnou, nebo soukromou VŠ?

V České republice si můžete vybrat mezi desítkami vysokých škol. Na vaši přihlášku každý rok čekají dvě státní, přibližně 25 veřejných a bezmála padesátka soukromých. Přečtěte si, jak zvolit tu, která vám bude vyhovovat.

číst více

I veřejné školy mají své ceníky. Podívejte se, na jaké poplatky můžete narazit

Během vysokoškolského studia se studenti běžně setkávají s poplatky za přihlášku či třeba za delší nebo další studium. Jenomže toho, za co se na vysoké škole platí, je mnohem víc. Na jaké položky v cenících veřejných škol jsme například narazili, to už se dočtete v tomto článku.

číst více

Co slibují strany ve volbách studentům?

Zajímá vás, jak mohou blížící se volby ovlivnit váš studentský život? V poslední době se živě diskutovalo o školném a poplatcích na vysokých školách či o podobě státních maturit. Podívejte se, jaké plány mají jednotlivé politické strany.

číst více

Reforma vysokého školství v řeči násobilky. Co chystá ministr?

2×5 – takto lapidárně označil ministr školství Petr Fiala svou desetibodovou vizi vysokého školství. Plán ministerstva, který byl představen 5. února, by měl podle jeho tvůrců vést ke spokojenosti představitelů škol, učitelů i samotných žáků a studentů. Polovina bodů, tedy jakési „1×5“, je věnována vysokému školství. Z nich vyplývá, že ministr by se rád zaměřil na profilaci vysokých škol, jež […]

číst více

Jarní přípravné kurzy na VŠ

Příprava ke zkouškám a následnému studiu na vysoké škole asi nikomu nepřipomíná procházky rozkvetlým parkem. Zvlášť ne, pokud část svých paměťových buněk musí člověk obětovat ještě přípravě na maturitu. V takovou chvíli je možná nasnadě využít nabídky některého z přípravných kurzů, které by mohly pomoci. Na jaře jsou v nabídce zejména ve „zrychlené“ formě.

číst více

Veřejná, státní nebo soukromá?

S tím, jak se stále častěji a hlasitěji hovoří o možném zavedení školného na veřejných a státních školách, začínají se mezi studenty stále více ozývat debaty o tom, zda už pak nebude takový rozdíl mezi tím, zda si podat přihlášku na soukromou, nebo státní či veřejnou školu. Jenže o výběru vysoké školy by rozhodně neměla rozhodovat jen finanční stránka studia… Pozn. Článek byl 14. 12. 2012 aktualizován. (kav)

číst více

Zajímavosti z nové ročenky o vysokém školství

České Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) zveřejnilo minulý týden svou Výroční zprávu o činnosti vysokých škol za rok 2009. Ze zprávy mimo jiné vyplývá, že v roce 2009 : uskutečňovalo svoji vzdělávací činnost 72 vysokých škol (VŠ), z toho 26 veřejných, 2 státní a 44 soukromých obě státní a 3 soukromé vysoké školy (Univerzita Jana Amose Komenského, s.r.o., Metropolitní univerzita Praha, o.p.s., a Vysoká škola […]

číst více