Téma:společenské vědy, nauky a služby

Prohlášení děkanů právnických fakult ČR

Děkani právnických fakult veřejných vysokých škol v České republice se na svém pravidelném setkání zabývali i aktuální situací vyvolanou tzv. plzeňskou kauzou a rozhodli se přijmout k ní následující prohlášení:

číst více

Co je zajímavého na studiu etnologie?

„Ze země jsem na zem přišel, na zemi jsem rozum našel: po ní chodím jako pan, do ní budu zakopán — potěš mne pán Bůh sám!“ píše ve své sbírce Prostonárodní české písně a říkadla Karel Jaromír Erben. Jaké místo mají takovéto říkanky v současném životě a jací lidé se českou minulostí zabývají? Nejen o tom jsme si popovídali se studentkou etnologie Veronikou Borisovou.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Čínská studia

Nedávno jsme vám blíže představili jeden z „exotických“ oborů, který se zaměřuje na kulturu a jazyky Indie. V Asii ještě zůstaneme: tento článek vám přiblíží tři pracoviště, na kterých je u nás možné studovat obory se specializací na vzdálenou Čínu.

Speciál O OBORECH: Indologie

Obory s nádechem exotiky jsou stále více v kurzu. Jste zapáleni pro jednu úzce vymezenou oblast a láká vás učit se jazyku vzdálené země, poznávat tamější kulturu a zvyky a více rozumět myšlení jiných lidí? Jednu z takových možností nabízí indická studia. Pozn. Článek byl aktualizován dne 23. 11. 2009.

Speciál O OBORECH: Tři nové studijní obory v Brně

Mendelova zemědělská a lesnická fakulta v Brně nově nabízí studium v programech Regionální rozvoj se studijním oborem Regionální rozvoj a Regional Development se studijním oborem Regional Development, na Lesnické a dřevařské fakultě se nově otevírá obor Hospodaření s přírodními zdroji tropických a subtropických oblastí.

Nové obory na FF MUNI: Skandinávská studia a Čínská kulturní studia

Na našich stránkách se vás snažíme pravidelně informovat o nově otevřených oborech na různých českých univerzitách. V tomto článku se můžete dozvědět podrobnosti o dvou nových studijních oborech na filozofické fakultě v Brně, které se zabývají odlišnými světovými kulturami.

Speciál O OBORECH: Rozhlasová a TV dramaturgie a scenáristika

Přetékají vám šuplíky papíry s povídkami a smyšlenými příběhy? Milujete rozhlas? Představujete si při čtení knížek, jak byste příběh zfilmovali? Potom by vás mohl zajímat obor Rozhlasová a televizní dramaturgie a scenáristika. Pozn.: Článek byl aktualizován 29. 11. 2009 (-pel-)

Cesta do médií očima Jana Osúcha

Jan Osúch je velmi dobrým příkladem pro ty, kdo ještě nevěří, že škola, kterou absolvujete, nutně ještě nemusí determinovat i vaše budoucí povolání. Nejspíš ani on totiž netušil, když ještě studoval stavební průmyslovku v Mělníku, že jednou bude stát s mikrofonem před kamerou a nabízet divákům informace o aktuálním dění.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Teologie

O České republice se s oblibou mluví jako o „nejateističtější zemi“ v Evropě. Náboženství u nás prý pouze upadá a nejvíce to, které je považováno za klasické – katolická, popř. evangelická církev. Nebudeme se přít o toto tvrzení, budeme předpokládat, že tím spíš bude v naší republice brzy nedostatek kněží a pastorů, akademických teologů a vůbec znalců naší staré kulturní tradice. Zájemcům o (nejen) duchovní vědy vychází vstříc pět fakult v republice. Pozn. Článek byl aktualizován dne 24. 11. 2009.

POROVNÁNÍ OBORŮ: Filologie – Španělština

„?Quieres hablar espaniol?“ Angličtina je dnes již samozřejmé minimum, znalost dalších jazyků se stává stále žádanější. Mezi dalšími jazyky získává na velké oblibě španělština. Přemýšlíte také o studiu tohoto oboru? Pozn. Článek byl aktualizován dne 21. 11. 2009 (-hus-)