Vláda je proti povinné maturitě z matematiky

19. 11. 2019 | Aktuality

maturita z matikyProti zavedení povinné maturity z matematiky se v posledních měsících staví kromě studentů a učitelů i sám ministr školství Robert Plaga. Vláda nyní podpořila jeho návrh za zrušení plánu zavedení povinné maturity z matematiky. Podle tohoto plánu měli povinně maturovat z matematiky gymnazisté už v roce 2021. Ostatní středoškoláci o rok později.

Vláda nyní chce, aby poslanci novelu projednali ve zrychleném procesu. Podle Plagy je nejdříve potřeba vylepšit celkovou úroveň výuky matematiky, než ji bude možné zavést jako povinnou zkoušku.

Současná skladba povinných maturitních předmětů by se tedy v nejbližších letech měnit neměla a studenti si i nadále budou moct volit mezi cizím jazykem a matematikou. Právě neúspěšnost maturantů z matiky – každý rok jich asi pětina u zkoušky neuspěje – byla jedním z argumentů proti povinné maturitě.

Pokud návrh Plagy projde, bude se státní maturita od jara roku 2021 skládat pouze z didaktických testů, ústní a písemné zkoušky z jazyků by se měly vrátit ze státní úrovně zpět do škol.

Zdroj:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/maturitni-strasak-povinny-nebude-40301807

Další články k tématu

Na protest proti povinné maturitě z matematiky vyjdou do ulic tisíce lidí

Na protest proti povinné maturitě z matematiky vyjdou do ulic tisíce lidí

O povinné maturitě z matematiky zákonodárci hovoří již celá léta. Podle aktuálně platného zákona by většina středoškoláků měla povinně skládat maturitní zkoušku z matiky už v roce 2022. Proti se však staví kromě studentů dlouhodobě také ministr školství Robert Plaga. Ten se tak pravděpodobně přidá k páteční demonstraci, kterou pořádá na Malostranském náměstí v Praze Česká středoškolská …

číst více
Povinná maturita z matematiky nebude, schválili poslanci

Povinná maturita z matematiky nebude, schválili poslanci

Poslanci schválili návrh ministra školství Roberta Plagy na zrušení povinné maturity matematiky. Zároveň rozhodli o tom, že hodnocení písemných testů z českého a cizího jazyka se vrátí do kompetence škol. Státní zkouška společná pro všechny tak bude zahrnovat pouze didaktické testy. Novelu musí ještě schválit Senát a prezident. Z matematiky měli podle původní úpravy zákona povinně …

číst více