Učení zabijí: Číňané se na „maturitu“ připravují hodiny denně, neúspěch je fatální

GaoKao je vlastně takové harakiri akademického světa. Jedná se o čínskou verzi státní maturity, která je pro tamější studenty zároveň vstupenkou na prestižní univerzity světa. Jenže za jakou cenu?

 

Zkouška GaoKao trvá dva dny a celkem devět hodin. Tlak na studenty je obrovský. Hranice mezi úspěchem a neúspěchem je nepřekonatelná, znamená totiž často rozdíl mezi zářnou kariérou a životem v chudobě.

 

Celá Čína tak na 48 hodin v červnu utichá. Továrny v blízkosti školy zastavují provoz, auta mají zakázáno troubit, policisté nezapínají sirénu. V jedné čínské provincii dokonce kolem školy rozestavěli autobusy, ve kterých čekali napjatí rodiče. Výsledek jejich ratolestí může rozhodnout i o jejich budoucnosti.

 

Uvnitř místností, kde se zkoušky skládají to vypadá jako při letištní kontrole. Studenti procházejí detektory kovu, z výšky na ně dohlížejí drony. Policejní razie za účelem odhalení podvodníků také nepatří mezi výjimky.

 

Behind girls group undergraduate students testing of examination

 

 

Učení může škodit i lidem ve vašem okolí

Kromě čínštiny je u GaoKao povinná i matematika a cizí jazyk. Mimo to si studenti volí jeden předmět z humanitního nebo přírodovědného okruhu.  Biflováním tráví hodiny denně, musí se totiž nazpaměť naučit až neuvěřitelné množství informací. Před zkouškami se tak často hroutí nejen žáci ale i učitelé, kteří je na ně mají připravit.

 

Není tak vlastně vůbec překvapivé, že v období kolem GaoKao roste počet pacientů s depresemi i množství sebevražd. Kdo zkoušku neudělá, musí opakovat ročník, na což řada studentů nemá peníze. Ti, co by při testu chtěli podvádět, mají utrum. Ke zkoušce je už nikdy nepřipustí…

 

<

 

? Budete po tomto článku vzpomínat na svoji maturitní zkušenost s vřelou láskou? Ti, co plánují zazářit až v září, si taky mohou pogratulovat, v Číně by na další pokus čekali ještě rok.

 

Zdroj: Wikipedie


schroderova@vysokeskoly.cz

Další články k tématu

Tak nám vypnuli internety aneb Zkouškové ve světě

Tak nám vypnuli internety aneb Zkouškové ve světě

Nekompromisní zákaz používání mobilů a veškeré elektroniky při zkouškách platí už prakticky po celém světě. Jenže student je tvor vynalézavý, a tak se vždycky najde alespoň jeden jedinec, který se ho pokusí obejít. A protože už ani mikročipy schované ve spodním prádle nejsou výjimkou (zdravíme vynalézavce do Indie!), je třeba přijít s mnohem tvrdšími opatřeními. Třeba …

číst více
Ústní přijímačky: Jak zvládnout poslední krok ke studiu na VŠ

Ústní přijímačky: Jak zvládnout poslední krok ke studiu na VŠ

Řada vysokých škol má dvoukolové přijímací řízení. První část se skládá z písemného testu, národní srovnávací zkoušky, případně postačí vaše středoškolské studijní výsledky. Druhé kolo bývá z pravidla ve formě ústního pohovoru. Pokud do druhého kola postoupíte, máte téměř vyhráno, rozhodně však nepodceňujte přípravu.      Co si vzít s sebou S velkou pravděpodobností jste od školy …

číst více
Výsledek „nedospělý“ i nudná tabla. Takové byly maturity v minulosti

Výsledek „nedospělý“ i nudná tabla. Takové byly maturity v minulosti

Výraz „maturita“ pochází z latinského maturitas, tedy dospělost nebo zralost. Už v době mezi světovými válkami se začalo důležitým závěrečným zkouškám říkat „zkouška dospělosti“. Na „vysvědčení dospělosti“ jste místo známek četli „dospělý s vyznamenáním“, „dospělý“ nebo „nedospělý“. První podoba maturitních zkoušek však v českých zemích vznikla už v polovině 19. století. Maturitní tabla vznikla až koncem 19. století, kdy …

číst více